Odborná porota v průběhu léta obešla všechny osázené zahrádky před domy. Radní nyní vyhlásili výsledky klání, nejhezčí letošní předzahrádka je u paneláku v Předmostí a u rodinného domu v Dluhonicích.

„Tentokrát porotu nejvíce zaujala předzahrádka u bytového domu v ulici Milady Horákové 21 v Přerově – Předmostí, na druhém místě je zahrádka před domem na adrese Velká Dlážka 20 a třetí místo patří předzahrádce před domem Pod Hvězdárnou 3,“ prozradil radní Jan Horký.

„Tady není místo pro nějakou složitou tvořivost, proto se lidé rozhodli udělat jen lem z letniček, trvalek a travin. Tento racionální přístup je snad jediný možný, protože všechny křivky na tak malé ploše budou vyznívat kýčovitě, navíc by byla velmi složitá údržba. Je to krásné, když jednoduchý květinový záhon rozsvítí barvou plochu před domem,“ konstatovala porota.

Letos se do soutěže, která si klade za cíl podpořit zájem veřejnosti o zkrášlování veřejného prostoru, přihlásilo pětadvacet předzahrádek z Přerova a místních částí, z toho patnáct u bytových a deset u rodinných domů.

Vymazlená pravá strana

V kategorii rodinný dům obsadila první místo předzahrádka majitelů domu K Rokytnici 16, který stojí v místní části Dluhonice.

Tato úprava podle slov poroty, jako kdyby vypadla ze stránky nějakého zahrádkářského hobby časopisu.

„Vymazlená pravá strana od vstupu, všechny rostliny opečovávané ve skladbě víceméně geometrických tvarů. Zelené tvary se doplňují se šedavým odstínem - a na oknech barevné truhlíky. Levá strana je jiná, ale ne horší. Vedle přísnosti jehličin je to najednou rozevlátý barevný záhon letniček, kterého dosáhnete daleko jednodušeji než kompozice na pravé straně,“ zhodnotila komise.

Druhé místo získala popovická předzahrádka s adresou Hanácká 61. Třetí výhra zamíří do Kozlovic, konkrétně na adresu Květná 8.

Za zlato osm tisíc korun

Z rukou zástupců města získají tvůrci předzahrádek finanční odměny – tři tisíce korun za bronzové místo, pět tisíc za stříbrnou příčku a osm tisíc za zlato. 

„Těší nás zájem občanů o své okolí i to, že mu věnují svou péči. Chceme je takto ocenit a doufáme, že finanční prostředky je povzbudí do další zahradní tvorby,“ poděkoval radní Horký.

„Odborná porota byla složena ze dvou zahradních architektů, členky komise pro cestovní ruch a kulturu - a loňských vítězů soutěže. Všichni ocenění při slavnostním vyhlášení dostanou hodnocení poroty a také doporučení zahradního architekta,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.