Její výtěžek se i přesto, že se na Masarykově náměstí během adventního období nekonaly žádné koncerty a vystoupení, vyšplhal na rekordních 26 tisíc 982 korun. Peníze už putují na účet sdružení Alfa Handicap, které je využije na nákup kompenzačních pomůcek.

„Byli jsme příjemně překvapeni, takovou částku jsme nečekali. Z výtěžku zakoupíme dvě repasované elektrické polohovací postele. A jakmile se nám díky tomuto daru vrátí dvě už zapůjčená lůžka, tak je necháme opravit. O tyto pomůcky je mezi Přerovany velký zájem,“ řekla manažerka sociálních služeb Ivana Apolenářová.

Sdružení Alfa Handicap půjčuje kompenzační pomůcky lidem, kteří se kvůli zdravotním problémům ocitli ve složité situaci. Má k dispozici devětatřicet pomůcek - chodítka, sedačky do vany nebo schodolezy, přičemž největší poptávka je právě po polohovacích postelích a invalidních vozících.

Organizace kromě toho zajišťuje také službu osobní asistence - sedm asistentů dochází do domácností uživatelů a poskytuje jim pomoc při osobní hygieně, přípravě jídla či chodu domácnosti, doprovází klienty na procházky, chodí s nimi na nákupy či k lékaři.

Ve srovnání s uplynulými roky je částka, kterou sbírka vynesla, nebývale vysoká. A to i přesto, že se na náměstí během svátků pohybovalo mnohem méně lidí.

„O to je chvályhodnější, že je výtěžek dvakrát vyšší, než bývalo zvykem,“ zhodnotil náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

V lednu roku 2020 vydala kasička 12 tisíc 314 korun, o rok dříve pak 15 tisíc 138 korun - a to byla dosud nejvyšší vybraná suma.

Sbírka pod vánočním stromem má v Přerově tradici od roku 2009 - vůbec poprvé se v kasičce sešlo 8 tisíc 688 korun.