Kvůli budování nové kanalizace se auta nedostanou do místní části Přerova Čekyně, ale ani do ulice Osmek.

Místní část „odříznutá“ do léta

Úplná uzavírka čeká od pondělí 9. března hlavní krajskou silnici v místní části Přerova Čekyni, kde pokračuje budování kanalizace. Po dobu čtyř měsíců se postupně uzavřou i místní komunikace, protože se tam mají stavět jednotlivé kanalizační stoky.

„Řidiči touto místní částí až do 12. července prakticky vůbec neprojedou, takže budou muset přes Žeravice. Naše občany čeká složité objíždění, aby se vůbec dostali ke svým domovům,“ shrnul předseda výboru místní části Čekyně Bohumír Střelec.

Komplikace nastanou i cestujícím autobusových spojů. Linka městské hromadné dopravy bude od prvního dne uzavírky až do 29. března zajíždět přes Žeravice a Lhotku na zastávku Čekyně-dolní konec, a tak to budou mít lidé o něco dál.

Situace by se měla částečně zlepšit od 1. dubna, kdy začne autobus zajíždět do centra obce na zastávku Čekyně-škola.

„Od 22. dubna přijde další změna v jízdním řádu této linky, která pojede z důvodu uzavírky ulice Jabloňová pouze po trase Přerov-Čekyně, zastávka škola, a vyhne se Žeravicím,“ řekl Bohumír Střelec. Příměstská linka číslo 513 nebude přes obec projíždět vůbec a pojede po trase Přerov, Předmostí, Žeravice, Penčice, Tršice, Lipňany a zpět, a to také po dobu čtyř měsíců. K této změně budou vydány výlukové jízdní řády, ve kterých budou uvedeny zastávky a časy spojů.

Místní část Čekyně se uzavře kvůli velké investiční akci společnosti Vodovody a kanalizace Přerov, která zde buduje za 162 milionů korun několik staveb.

Přinesou postupně kanalizaci nejen do Čekyně, ale i do obcí na Lipnicku v trase Dolní Újezd-Skoky-Staměřice, a hranické místní části Lhotka.

„V první části je v plánu vybudování splaškové kanalizace v Čekyni o celkové délce 5796 metrů a stavba čističky, která má v budoucnu čistit také odpadní vody z místní části Penčice a blízkých obcí Lhotka a Zábeštní Lhota,“ nastínil náměstek primátora a předseda představenstva společnosti VaK Přerov Michal Zácha.

Osmek se zavře na devět týdnů

Rekonstrukce kanalizační stoky uzavře od pondělí 9. března také ulici Osmek. Práce zde potrvají až do 20. května.

„Řidiči budou nuceni využít objízdnou trasu, která povede po místní komunikaci v ulici Kopaniny přes silnici na Velké Dlážce až po I/47 směrem na Lýsky a Prosenice, a to obousměrně,“ shrnul radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Kvůli uzavírkám bude pro linky autobusů 104 a 106 bez náhrady zrušena zastávka Přerov, Kopaniny, ZTŠ. Cestující všechny změny zjistí na stránkách dopravce a také v systému celorepublikového portálu IDOS.

Kromě toho se musejí řidiči smířit i s krátkodobou uzavírkou v Lipnické ulici, která se pro motoristy uzavře v úterý 10. března od šesti do půl desáté večer - v tuto dobu zde bude probíhat rekonstrukce tragické nehody, která se na této silnici stala loni v září a stála život dvě mladé dívky. Řidiči budou naváděni na objízdné trasy.