Pondělní ustavující zasedání přerovského zastupitelstva provázely emoce.

Poražení politici si neodpustili jízlivé poznámky, členové nové koalice na ně ale buď nereagovali, nebo zůstávali nad věcí.

Začala se psát nová éra vládnutí na přerovské radnici.

Na společné koalici se v Přerově už dříve dohodli zástupci stran a hnutí ANO, Společně pro Přerov, Nezávislí a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí.

Společně mají pohodlnou většinu 21 hlasů. Městská rada je stejně jako v minulém období jedenáctičlenná, primátor má tři náměstky.

Svému dlouholetému politickému rivalovi Vladimíru Puchalskému (SpP) předal pomyslné primátorské žezlo odstupující Jiří Lajtoch (ČSSD), který řídil ustavující jednání na jeho počátku.

Ten se narozdíl od svých stranických kolegů nenechal situací unést. A to i přesto, že nyní čelí obžalobě v souvislosti s předraženými městskými zakázkami.

Jen primátorský řetěz, jehož předání nástupci by ocenili fotografové, zůstal jaksi rozpačitě ležet na stole.

První zasedání nového přerovského zastupitelstva

Vrána: Zájem občanů před osobními ambicemi

Opozici z řad ODS, ČSSD a KSČM se kandidát na nového primátora nelíbil a navrhovala do této funkce lídra vítězného hnutí ANO Petra Vránu.

Asi nejvíce připomínek a návrhů měl zastupitel Radovan Rašťák (ČSSD), kterému zdatně sekundoval Petr Kouba z ODS.

„Náš vyjednávací tým se snažil, abychom udělali to nejlepší pro občany města. Primátor může být pouze jeden a po společném jednání jsme usoudili, že to bude člověk, který má zkušenosti s chodem úřadu. Upřednostnili jsme zájem občanů před osobními a politickými ambicemi," vysvětlil Petr Vrána, proč nominaci opozice na post primátora nepřijal.

„Voliči nás budou posuzovat podle toho, jaký program budeme prosazovat a ne podle toho, zda je primátorem pan Puchalský nebo pan Vrána," konstatoval.

Jeho role ve vedení města prý nebude nijak bezvýznamná, přestože zůstane jen radním.

„Práci pro město jsem ochoten věnovat maximum času," řekl.

Nový přerovský primátor Vladimír Puchalský (vpravo)

Radovan Rašťák (ČSSD) a nový přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP)

Hlavní cíl: oddlužit město a transparentní radnice

Své vize do budoucna musel vysvětlovat opozičním zastupitelům nově zvolený primátor Vladimír Puchalský.

„Chceme město rehabilitovat a utkat se s dědictvím, které po sobě zanechala předchozí koalice," zmínil.

Za hlavní cíl prý považuje oddlužit město, ale také větší transparentnost radnice a maximální komunikaci s opozicí.

Podle něj se bude město potýkat s následky vládnutí bývalého vedení, a to například v podobě zchátralého ghetta ve Škodově ulici, bude řešit otázku bývalého hotelu Strojař a vrátí se i k projektu na elektronizaci veřejné správy.

„Každá koruna, kterou vynaložíme, bude muset být zveřejněna, všechna výběrová řízení budou konzultována. V žádném případě se v koalici a ani já osobně nezpronevěřím tomu, co jsem slíbil," řekl a v sále se ozval bouřlivý potlesk.

Operovali Listinou práv a svobod

Bez komentářů opozice se neobešla ani volba nových náměstků primátora.

Všechna tři křesla obsadí zástupci hnutí ANO – Tomáš Navrátil, Petr Měřínský a Pavel Košutek.

Zastupitel Michal Chromec (ČSSD) navrhoval, aby se o jejich jménech hlasovalo zvlášť a nebyli voleni společně. Odkazoval přitom na Listinu základních práv a svobod. Nový primátor Vladimír Puchalský ale uvedl, že tím nijak není narušeno volební právo.

„Poučení jsou účelná až samoúčelná. Radovan Rašťák produkoval v minulosti primátora a náměstky stejným způsobem a nikdy proti tomu nevystoupil," reagoval na připomínky Vladimír Puchalský.

Těžké dědictví z doby minulé

Své vize postupně představili i jednotliví náměstci primátora.

„S dědictvím, které máme z doby minulé, se bude těžké vyrovnávat. Věřím, že se za čtyři roky nebudeme muset před občany stydět," konstatoval třeba Pavel Košutek, který bude mít ve funkci náměstka primátora na starosti oblast dopravy.

Bez větších problémů prošla volba nových radních. V Radě města usednou kromě primátora a jeho náměstků Petr Vrána (ANO), Jiří Kohout (SpP), Helena Netopilová (SpP), Jan Horký (SpP), Rudolf Neuls (Nezávislí) a Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova a jeho místních částí).