Smlouva s firmou, jejíž jméno zatím zástupci vedení města nechtějí z taktických důvodů prozrazovat, má být uzavřena do poloviny listopadu.

Přerov se dostal do problémů kvůli slovenskému přepravci SAD Trnava, se kterým před dvěma lety uzavřel smlouvu o zajištění autobusových linek.

Díky této firmě sice začaly ulicemi brázdit ekologické nízkopodlažní autobusy, sázka na zahraničního dopravce se ale jinak příliš nevyplatila.

SAD Trnava totiž letos v létě městu nečekaně vypověděl smlouvu.

Podle zástupců společnosti bylo hlavním důvodem stanovisko ministerstva dopravy, podle něhož nemůže linky v Česku provozovat zahraniční firma.

Firmě teď kvůli tomu dokonce hrozí ve správním řízení pokuta, a to až do výše několika stovek tisíc korun.

Přerovští radní jméno nového přepravce tají.

„Zatím můžeme uvést pouze to, že se jedná o českého dopravce, který by měl provozovat od 1. prosince letošního roku v Přerově autobusovou dopravu,“ uvedla bez větších detailů vedoucí odboru evidenčních správních služeb přerovského magistrátu Jitka Kočicová.

Radnice: Očekávajte stejný standard

Město hodlá uzavřít do poloviny listopadu s vybranou firmou smlouvu, již připraví advokátní kancelář.

„Cestující můžou očekávat stejný standard poskytovaných služeb jako dosud,“ ujistila vedoucí odboru.

Nový dopravce bude v Přerově působit jen dočasně, a to maximálně dva roky. Během této lhůty město v řádném výběrovém řízení vybere firmu, jež pak bude autobusovou dopravu provozovat.

Cestující, odkázaní na autobusové spoje, zatím zůstávají v klidu. Podle pracovníků informací na autobusovém nádraží se sice na další zajištění městské hromadné dopravy ptají, ale situace není nijak dramatická.

„Čtvrtletní a měsíční jízdenky normálně dál prodáváme, protože předpokládáme, že budou platit i nadále,“ uvedla pracovnice informací.

SAD Trnava: Je to problém města

Rozchod vedení města se společností SAD Trnava bude mít dohru ve správním řízení.

„Pro jeho zahájení jsme se rozhodli proto, že slovenská společnost provozovala rok a půl v Přerově autobusovou dopravu, aniž by měla povolení podnikat v České republice. Přepravce nás tak dostal do problémů, které musíme nečekaně řešit,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Zástupci společnosti SAD Trnava ale tvrdí, že chyba není na jejich straně.

„Celý problém je problémem města, jeho špatným zadáním veřejné zakázky, která neměla být mezinárodní, a pokud ano, měly být jasně stanoveny podmínky, za nichž bude zahraniční dopravce po podpisu smlouvy provozovat dopravu nově založenou společností v České republice,“ řekl již dříve místopředseda představenstva společnosti SAD Trnava Marek Antoňák.