Projekt, který se zaměřuje na využití vodních cest v příhraniční oblasti k rozvoji aktivní turistiky členové rady zamítli.

„Dostali jsme celkem tři nabídky spolupráce na mezinárodních projektech. Jeden jsme však neakceptovali. Hlavní důvod byl, že využití vodních cest v daleké příhraniční oblasti pro nás není výhodné," uvedl senátor a přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Radní souhlasili se zapojením do projektu Budujeme partnerstvá, který Přerovu nabídla slovenská Komunitná nadácia Bardejov.

„Jde o projekt v rámci Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Jde o spolupráci mezi mladšími a staršími lidmi. S městem Bardejov již spolupracujeme dlouhodobě," dodal. Druhý projekt se jmenuje Citywalk. Do něj se zapojí základní školy a příslušné služby města.

„Vzdělávací projekt navrhl předseda komise Rady města Kedzierzyn – Kozle. Do projektu by se zapojily základní školy a informační a kulturní služby měst," uvedl přerovský tiskový mluvčí Bohuslav Přidal.

Půjde v něm o organizaci výměnných vzdělávacích pobytů. „Jedná o organizaci olympiády, vzdělávacích pobytů a poskytnutí didaktických pomůcek," dodal.

„K projektu s městem Bardejov se musíme vyjádřit do 5. července. Financování zřejmě nebude nákladné. Šlo by o bezplatné pronájmy prostor, techniky, především počítačů. Část nákladů potřebných na projekt by se čerpala z Evropské komise v rámci programu Evropa pro občany," uzavřel.