Na významnou dotaci z evropských peněz, s jejíž pomocí projde proměnou zchátralá budova bývalého Emosu na náměstí T. G. Masaryka, dosáhlo město Přerov. Dotace ve výši 167 milionů korun by měla pokrýt více než polovinu celkových nákladů na stavbu, která je největší investicí města za poslední roky. V objektu vznikne reprezentativní sídlo přerovského magistrátu - veřejnosti má začít sloužit v roce 2026.
Ve zchátralé budově bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově má vzniknout nové sídlo magistrátu.
|
Foto: Deník/Petra Poláková-Uvírová
„Mám obrovskou radost z té částky, která přesahuje 167 milionů korun, protože jsme se vždycky raději drželi při zemi a říkali si, že když se nám podaří získat sto milionů, tak to bude dobré. Předpokládaná hodnota rekonstrukce je 300 až 312 milionů korun bez DPH, to znamená, že dotace pokryje více než polovinu této částky,“ řekl náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).
Dotační program je podle něj nastavený tak, že devadesát procent celkové poskytnuté částky musí jít na energeticky úsporná opatření.
„Jakmile se tedy stavba rozběhne, budou tyto finance využity na energeticky úsporná opatření. Do konce roku by měla být uzavřena smlouva se Státním fondem podpory investic - jedná se o evropské peníze, které tento fond v rámci Národního plánu obnovy zprostředkovává,“ dodal.
O výběru zhotovitele, který rekonstrukci provede, rozhodnou na svém mimořádném jednání 9. října zastupitelé. Radní tedy v této fázi nemohou prozrazovat, kolik zájemců se do soutěže přihlásilo a z jakých adeptů město vybírá. Pokud všechno dobře půjde, mohla by stavba začít ještě letos.
Podle přerovského primátora Petra Vrány (ANO) se ukázal jako správný postup, který město zvolilo. „Tím, že jsme přesunuli agendu občanek a řidičských průkazů z bývalého Emosu do Pasáže, jsme mohli budovu na náměstí T. G. Masaryka 16 definovat jako brownfield, což situaci výrazně pomohlo,“ uvedl.
Vyklizená budova by se mohla začít rekonstruovat buď v závěru letošního roku nebo na začátku toho příštího. „Do roku 2026 tu podle návrhu společnosti Anagram&Gruppa vznikne moderní sídlo magistrátu, jehož součástí budou kanceláře, jednací místnosti, sociální zařízení či veřejně přístupné prostory hal,“ nastínil Vladimír Lichnovský.
Součástí objektu bude i kavárna s výhledem na město. Architektonicky zajímavým prvkem se má stát schodiště vedoucí podél průhledné fasády. Nově zrekonstruovaný objekt naproti secesnímu Městskému domu by měl výrazně změnit tvář Masarykova náměstí.
„Jaké konkrétní odbory magistrátu se do budovy po její rekonstrukci přesunou, nyní řešíme. Důležité je, aby zde byli úředníci pro styk s veřejnosti. Nejsem ale úplně přesvědčený o tom, že my jako politické vedení potřebujeme sídlit v tomto novém objektu,“ konstatoval Petr Vrána.
Vedení radnice se nyní zamýšlí i nad dalšími objekty, které vzhled centrálního náměstí hyzdí. „Posun by mohl nastat i u některých dalších budov. Podařilo nám opravit Blažkův dům, západní část náměstí je spravená. V rámci využití nebo případného prodeje budeme řešit také otázku budovy na náměstí T. G. Masaryka 8, která dlouhodobě hyzdí vzhled centra města,“ uzavřel primátor.