Když vidíte ty tisíce pracně nashromážděných relikvií, žasnete nad lidskou trpělivostí, díky níž se vzácné kousky podařilo uchovat pro příští generace.

Unikátní výstava, kterou mohou od čtvrtka obdivovat návštěvníci Galerie města na Horním náměstí, mapuje bohatý šedesátiletý život Přerovského klubu sběratelů.

Může se pochlubit vůbec nejvyšším počtem exponátů, které dosud oko návštěvníka v galerii spatřilo. Je to ale především proto, že titěrné poštovní známky nebo doručenky nezaberou tolik místa.

Sběratelství se dnes věnují převážně starší lidé, a jak sami sběratelé přiznávají – je to škoda. K zajímavému koníčku by proto i touto výstavou chtěli přilákat mladou generaci. Třeba jedenáctileté kluky, jako byli oni sami v době, kdy se své celoživotní zálibě začali věnovat.

Výstava Přerovský sběratel „60“ v Galerii města Přerova

Z výstavy Přerovský sběratel "60". Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

K zápalkovým nálepkám ho přivedl továrník Krátký

Sedmasedmdesátiletý majitel vzácných sbírek Rudolf Procházka přiznává, že je sběratelství jistým druhem „postižení". Vydrží s ním ale radostně prožít celý život.

„Jako dítě jsem v pětačtyřicátém roce sbíral známky, později přešel na obaly od žiletek. V roce 1949 jsme s kolegou Jiřím Hlouškem začali shromažďovat zápalkové nálepky, a u toho už jsem také zůstal," líčí.

Když jim bylo jedenáct, chodili za přerovským továrníkem Krátkým, který byl průkopníkem sběratelství v Evropě. „Nosili jsme mu aktuální nálepky, které sháněl, a on nám zase dával ty staré z dob Rakousko-Uherska nebo první republiky," říká.

U zápalkových nálepek vydržel celý život. Jejich grafické návrhy byly prý ale dříve mnohem nápaditější, s těmi dnešními se to vůbec nedá srovnat.

„Nejvzácnější jsou takzvané Austrie, které byly určeny na export, nebo Staročechy s portréty významných osobností. Ty se ale vyráběly jen v omezených sériích," popisuje.

Rudolf Procházka shromažďuje i rekomandační nálepky na doporučené dopisy.

„Sto dvacet čtyři let se na našem území používaly malinké ruční nálepky, ale dnes už doporučený dopis vypadá úplně jinak – vytlačily je samolepky. V Přerově jsem asi jediný, kdo se tomu věnuje," podotýká.

Výstava Přerovský sběratel „60“ v Galerii města Přerova

Z výstavy Přerovský sběratel "60". Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přerov – to jsou i Vinary a Újezdec

Duší sběratelství na Přerovsku je Břetislav Passinger, jehož lidé znají především jako majitele vzácných pohlednic starého Přerova. Svému koníčku se začal věnovat už v šesti letech a vydržel mu celý život.

„Většinu života jsem sbíral mince, a tu první jsem získal, když jsme čistili měděným halířem kotel od trnek. Posledních třicet let už se ale zaměřuji na místopis a historii místních částí Přerova a obcí. Přerov – to jsou totiž také Vinary, Újezdec a další obce," tvrdí.

A na které své exempláře je nejvíce pyšný?

„Podařilo se nám s doktorem Jiřím Lapáčkem dát dohromady obraz sfragistiky, což je historická věda, která zkoumá znaky pečetí místních částí z okolí Přerova. Myslím, že to, co jsme dali dohromady, nikdo jiný nemá. Vlastní rukou jsem nakreslil tři a půl tisíce razítek a udělal jejich rekonstrukce. Podařilo se nám sehnat všechny původní pečeti bývalého okresu Přerov," přibližuje.

Na výstavě v galerii ale Břetislav Passinger představil také staré pohlednice z Přerovska, jimž už byla věnována i samostatná výstava.

Odznaky už v podnicích nevyrábějí

K vzácným kouskům přerovského sběratele Vladimíra Caletky patří nejen zápalkové nálepky, které začal sbírat už v roce 1958, ale také staré pohlednice nebo odznaky ze zaniklých podniků. Jen pohlednic má téměř pět tisíc.

„Bylo mi líto podniků, které kdysi v Přerově byly, a zanikly – třeba Přerovské strojírny. Od revoluce už žádný z nich odznaky nevydává, přitom se dříve dělaly každý rok. Teď už je vyrobí jen u příležitosti nějakého výročí," posteskl si.

Podobné je to podle něj i se zápalkovými nálepkami, jejichž výroba se přesunula do Číny. Ke vzácnostem jeho sbírky patří ale i tématické pohledy s obrázky hanáckých krojů, nebo pohlednice s obrazy významných přerovských výtvarníků Antonína Kubáta a Augustina Mervarta.

Shromažďovat začal dokonce i nálepky od sýrů.

„Bylo mi líto jednoho osmdesátiletého pána, který mi dovezl dvě tašky starých sýrových etiket. V životě jsem neviděl, že se něco takového sbírá. Tak jsem s tím začal," vysvětluje.

Sběratelé si od výstavy, která potrvá až do 29. února, slibují i to, že se jim podaří získat nové členy.

„V Přerově je strašná spousta sběratelů, ale nejsou registrovaní. Scházíme se jednou týdně v neděli, ale i na burzách. Věříme, že se naše řady rozšíří," uzavírá.