Majitel společnosti Meopta, který pro Přerov znamená to, co Tomáš Baťa pro Zlín, získal ve čtvrtek čestné občanství města Přerova.

Zařadil se tak mezi významné osobnosti, které toto nejvyšší ocenění získaly před ním - prezident T. G. Masaryk a jeho syn Jan nebo letecký maršál Karel Janoušek.

Rodina Paula Rausnitze musela v roce 1939 utéct kvůli svému židovskému původu z Československa před nacisty. V roce 1946 opustila vlast podruhé - tentokrát kvůli obavám z komunistů.

Paul Rausnitz založil se svými bratry ve Spojených státech rodinnou firmu Wepra a po návratu do vlasti v devadesátých letech začal podnikat v Česku. Podařil se mu hotový ekonomický zázrak - ze zadlužené firmy Meopta vybudoval společnost, která je dnes světovým výrobcem optiky a největším zaměstnavatelem v regionu.

„Je třeba říci: Veni, vidi, vici. Přišel do Přerova, uviděl Přerov a zvítězil. Zvítězil proto, že měl jasnou vizi, jasnou mysl a rozhodnost. Nebál se - a takových lidí je málo. Je to osobnost, která je hodna toho nejvyššího vyznamenání - čestného občanství,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Přerov mi přirostl k srdci

Samotný Paul Rausnitz přiznal, že se do Přerova zamiloval „na první pohled“. I když začátky podnikání v Česku podle něj nebyly vůbec lehké.

„Přerov byl přímý, sympatický a lidé se chovali dobře. Když křičíte do lesa, echo se vám vrátí. Ale když se smějete, jak bych se mohl k lidem chovat jinak, než dobře. Město i jeho lidé mi přirostli k srdci,“ svěřil se Paul Rausnitz, který žije střídavě v Česku i Americe.

A co pro něj znamená být čestným občanem Přerova?

„Mně to dělá radost, protože jsem se narodil s Českem a umřu s Českem. Narodil jsem se s jedním občanstvím, ale zemřít můžu jako český občan i přerovský český občan. Doufám, že mi dá pán Bůh ještě několik let,“ usmál se Paul Rausnitz.

Město Přerov uděluje čestné občanství už od roku 1865.

„V minulosti ho získal například T. G. Masaryk a jeho syn Jan, z umělců to byli Alois Jirásek, Jaroslav Vrchlický nebo Svatopluk Čech,“ vyjmenovala mluvčí radnice Lenka Chalupová.

V devadesátých letech byla předána dvě čestná občanství - in memoriam ho získal v roce 1990 zakladatel společnosti Kazeto Karel Zejda a v roce 1998 pak armádní generál a letecký maršál Karel Janoušek.

„Jednou jsme čestné občanství odejmuli, a to v devadesátých letech, kdy o ně přišel Klement Gottwald,“ uzavřela.