Sváteční slovo pronesli na pódiu před radnicí děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg a primátor Petr Vrána. „Patronem města je svatý Vavřinec, který se za nás přimlouvá. A na jeho vrub jdou hned tři zázraky. Tím prvním je zahájení stavby dálnice D1 kolem Přerova, o niž město spoustu let usilovalo a mnozí její dokončení považovali téměř za zázrak. Druhým pak to, že se letos podařilo dovézt dva zvony pro kostel svatého Vavřince. Třetím zázrakem je, že letošním hodům přálo počasí, protože celý minulý víkend pršelo,“ zhodnotil děkan farnosti Josef Rosenberg.

Skvělými koncerty nabitý víkend si pochvaloval také primátor města Petr Vrána, který si podle svých slov užil především vystoupení legendární kapely Citron.

Třídenní Svatovavřinecké hody v Přerově začaly v pátek odpoledne koncerty na náměstí T. G. Masaryka. K největším tahákům programu patřilo vystoupení vizovické skupiny Fleret, která na pódiu oslavila své čtyřicátiny
Fleret a Citron. Svatovavřinecké hody přitáhly první den do centra města davy

„Jsem nadšený z toho, že bylo tři dny plné náměstí a Přerované si hody užili, protože byl program natolik pestrý, že si v něm ten svůj šálek kávy našly všechny generace. Důležité je i to, že nám vyšlo počasí,“ řekl primátor Petr Vrána.

Nejvíce návštěvníků přitáhly na Masarykovo náměstí páteční koncerty skupin Fleret a Citron, ale davy lidí dorazily také na sobotní vystoupení zpěváka Janka Ledeckého. Ten přivedl posluchače do varu svými hity jako Pěkná, pěkná, pěkná a rozezpíval celé náměstí.

Janek Ledecký na Masarykově náměstí v Přerově:

Zdroj: Petra Poláková - Uvírová

V neděli dopoledne navodila sváteční atmosféru na Masarykově náměstí cimbálovka Primáš, která třetí den hodů zahajovala. Bohatý program v režii spolku Anima Historica a skupiny historického šermu Markus M si užili lidé také na Horním náměstí.

Na řemeslném jarmarku nabízely své výrobky tři desítky prodejců a na pódiu se střídalo jedno vystoupení za druhým. Návštěvníci zhlédli šermířská vystoupení skupin Markus M, Allegros, Bandiere Morias a slovinského souboru Gasper Lambergar. Obdivovat mohli také dobový tanec v podání Vere Gratia, kejklíře nebo provazochodkyni.

Historické písně zazněly v podání skupin Rabussa, Quanti Minoris a Vintage Wine. Nechyběly ani pohádky pro děti, sokolník nebo ukázky práva útrpného v prostorách pod hradbami. Koncerty kapel si užili v neděli odpoledne lidé také na Masarykově náměstí.