V rámce oslav Dne vítězství se ve městě už od ranních hodin uskutečnily pietní vzpomínkové akty u několika památníků ve městě. Výjimkou nebyla ani Želatovská ulice. Program zde zahájila vzpomínka a položení věnců u pomníku Rudoarmějce.

„Stalo se již tradicí, že Den vítězství slavíme společně zde u sochy Rudoarmějce. S pýchou a úctou také každoročně vzpomínáme na Přerovany, kteří se statečně postavili na odpor proti cizí nadvládě,“ připomněl ve svém projevu náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Děti se zajímaly spíše o techniku či zásah policie, než o samotný důvod úterního programu.

„Je pravdou, že současná hektická doba trochu vytrácí z našich občanů sounáležitost připomínek těchto akcí. Myslím si ale, že díky tomu, že Kulturní a informační služby města Přerova zde každoročně pořádají doprovodný program, přitáhnou i tu mladší generaci,“ konstatoval jeden z organizátorů Bohuslav Přidal a dodal, že je, co se týká povědomí lidí o tom, proč se zde akce koná, optimistou.

„Věřím, že veřejnost přilákáme nenápadnou formou do tohoto prostoru, kde mohou sledovat kladení věnců, a možná si tak uvědomí, že se tenkrát stalo něco důležitého a významného pro naši společnost,“ řekl s úsměvem.

Bohatý doprovodný program

Pro návštěvníky byl na místě připraven doprovodný program, který se skládal z ukázek hasičské a policejní techniky i zásahů. O kulturní část se tradičně postaraly dechová hudba Moravská veselka nebo mažoretky ze SVČ Atlas a Bios Přerov. Techniku sem také v letošním roce dovezl Vojenský veterán klub Sedmizubec Boskovice.

Slavit přišly zástupy lidí různých věkových kategorií.

„Jako dítě jsem sem chodila vždy, když se pokládaly věnce. Svého syna chci také vést k tomu, aby věděl, že Přerov povstal jako první v republice, aby na to další generace nezapomněla. Sice je tu dnes hodně lidí, ale většina sem podle mě chodí kvůli atrakcím pro děti, nejsem tak úplně přesvědčená o tom, že každý ví, co se dnes slaví za svátek. Lidé to spíše vnímají jako den volna,“ konstatovala osmatřicetiletá Ema Voldánová z Přerova.