Už před třetí hodinou odpoledne si dala na náměstí dostaveníčko skupina aktivistů, která prošla centrem města s českými vlajkami. Po čtvrté hodině pak začaly oficiální oslavy v režii města. Návštěvníci si užili také koncert Dechového orchestru Haná.

Jak se seběhly události v Přerově před sto pěti lety? „Do Přerova přišla zpráva o převratu nejprve telefonicky, když ji do redakce deníku Přerovský obzor zavolal z Prahy tamní dopisovatel Hajšman. Prvním Přerovanem, který se dozvěděl o vyhlášení samostatnosti, byl profesor gymnázia Josef Staněk,“ zmínil jednu zajímavost historik Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.

Takto by měla vypadat nová světelná výzdoba v ulicích Přerova.
Vánoční trhy v Přerově: více světel, nový betlém i průvod Krampusáků

Opisy telegramu se zněním zákona o vyhlášení samostatnosti vyhotovil poštovní úředník Josef Jakubec, a poté s nimi obešel restauraci akciového pivovaru v Komenského třídě, Kozánkovu kavárnu a Městský dům na náměstí. Všude propuklo veselí, provázené zpěvem písně Kde domov můj.

Centrem dění se tehdy stal Městský dům, v jehož prostorách se obyvatelé 28. října dozvěděli o vyhlášení samostatnosti. Právě v Městském domě se večer uskutečnil také slavnostní koncert Moravské filharmonie ke Dni vzniku Československa, na kterém letos zazněla hudba z českých filmů.