Vyhlášku, která definitivně utlumila hazard, schválili zastupitelé po mnoha neúspěšných pokusech opozice na jaře loňského roku.

Přerov totiž se svou rozsáhlou sítí heren patří k městům, kde se hazardu nebývale daří.

Doslova obsypané hernami jsou ulice v okolí nádraží, ale automaty najdete i v centru města.

Dopady gamblerství není nutné rozvádět – od zvýšené kriminality přes zadluženost až po rozpad rodin.

„Do veřejného prostoru herny a automaty jednoznačně nepatří, zvláště v oblastech s vysokou nezaměstnaností a sociálně vyloučenými lokalitami. Změnu je krásně vidět na úspěších Prahy, kde se místo heren objevují nové obchůdky a kavárny a zcela se tak mění sociální struktura," uvedl přerovský zastupitel Richard Šlechta (SpP), který v minulosti několikrát předkládal návrh obecně závazné vyhlášky na zákaz hazardu.

Povolení skončí do silvestra

Co se změní?

„Do 31. prosince je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve 33 hernách a 6 ostatních provozovnách se zvláštním režimem. Odbor ekonomiky k dnešnímu dni povoluje 12 heren a 3 ostatní provozovny. Povoleno je 39 výherních hracích přístrojů," přiblížila Alena Bizubová z odboru ekonomiky přerovského magistrátu.

Od 31. prosince by už ale na území města neměly být v provozu žádné výherní hrací přístroje, protože platnost jejich povolení končí 30. prosince.

VLT mají dál povolení

S ohledem na přechodné ustanovení Obecně závazné vyhlášky č. 1/2014 o zákazu provozování loterií a jiných podobných her na celém území města budou ale v provozu veškeré ostatní loterie až do doby stanovené povolením, vydaným ministerstvem financí.

Jedná se především o videoloterní terminály, kterých je dnes na území Přerova na 498, a mají různou dobu platnosti povolení.

U některých přitom končí až v prosinci 2019. Ke 31. prosinci letošního roku skončí platnost licence u 93.

„Ke snížení počtu těchto zařízení bude docházet postupně až do roku 2019 – nelze proto konkrétně říci, kolika heren a provozoven a v jaké míře se dotkne zákaz provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her na území města od ledna příštího roku," konstatovala.

Herna může být i v sousední vesnici

Přestože se politici napříč spektrem shodují na tom, že byl zákaz hazardu v Přerově nutností, názory na jeho dopady se různí.

„Stojím si za tím, že je to pro Přerov zásadní věc. Na můj vkus je heren opravdu mnoho a jsou na ně navázány restaurace nevalných kvalit. Zákaz automatů má smysl hlavně proto, že v nich ve velkém mizí sociální dávky," je přesvědčen radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout (SpP).

Místo herny cukrárna

Opoziční politik Michal Zácha (ODS) ale naznačuje jistá úskalí.

„Hazard mi vadí. Podle mě je to ale nesystémové řešení. To, že vezmu gamblerovi hernu, neznamená to, že přestane hrát. Jakýkoliv podnikatel z vedlejší vesnice může na zákazu Přerova vydělat. Patologicky závislí hráči sednou na kolo nebo na taxíka a pojedou hrát jinam," soudí.

Příjmy z hazardu navíc podle něj budou chybět v rozpočtu. „Mohly jít do sportu nebo kultury," dodává.

Někteří provozovatelé heren už změny provedli v předstihu, jiní stále vyčkávají.

„My jsme automaty zrušili už před časem a v provozu je jen restaurace a bufet. Uvažujeme, že bychom od příštího roku v uvolněných prostorách zřídili cukrárnu," nastínila provozní restaurace U Medvídka Iva Svobodová.

Sousední herna Formule ale stále jede naplno.

„Připadá mi to nespravedlivé. Je stále nonstop v provozu, přestože kolem chodí školáci, což byl jeden z hlavních argumentů pro zákaz," řekla.

Obsluha: Bez automatů končíme

Barmani se netají svým strachem z toho, že přijdou o práci.

„Když tady nebudou automaty, tak končíme. Určitě se zvýší nezaměstnanost, protože podobných podniků je v Přerově asi padesát. Problém se tím ale nevymýtí, protože můžou vzniknout černé herny," soudí pracovnice jednoho z podniků v centru města.

Na to, zda provozovatelé novou obecně závaznou vyhlášku dodržují, si od příštího roku posvítí strážníci Městské policie.

„Zpočátku jim budou pomáhat také pracovníci odboru ekonomiky, kteří kontrolu dosud vykonávali v rámci povolovacího řízení výherních hracích přístrojů," uzavřela mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.