„Za měsíc srpen jsme druzí nejlepší v počtu výpůjček kol v republice. Mám z toho velkou radost, protože je to pozitivní zpráva. Je příjemné být v něčem v republice na špici,“ řekl náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Po rekonstrukci prostor otevře novou provozovnu v obchodním centru Koloseum Penny market.
V přerovském Koloseu otevře Penny market, lidem v okolí obchod už chybí

V červenci zaznamenal provozovatel, kterým je firma nextbike, celkem 12 tisíc 901 výpůjček. V srpnu jejich počet ještě výrazně vzrostl - a to na 21 tisíc 350. „Počet registrovaných uživatelů se vyšplhal na 4 940, celková ujetá vzdálenost je 50 134 kilometrů. Průměrná délka výpůjčky je 1,32 kilometru,“ upřesnil Navrátil.

Přibudou další stanice

Největší pohyb sdílených kol byl přes léto na náměstí
T. G. Masaryka, ale také u Galerie Přerov, u nádraží a v Předmostí. Někteří rekordmani si připsali na své konto i více než stovku výpůjček.

Podle něj proběhlo v návaznosti na úspěšný start projektu jednání se zástupcem společnosti Nextbike Czech Republic.„Shodli jsme se na tom, že si Přerované tuto službu opravdu zamilovali. Domluvili jsme se proto na rozšíření počtu stanic, kterých je v současné době 51. Rozhodli jsme se, že k nim přibudou nové - a to u bočního vchodu do Galerie Přerov v ulici Šířava, dále u prodejny Billa, sokolovny, Lokotky, a pak také u areálu technických služeb v ulici Na Hrázi,“ vyjmenoval.


Nahrává se anketa …

Zkušební provoz sdílených kol bude trvat rok a půl - od července do prosince roku 2024. „Cena za službu se bude odvíjet od počtu výpůjček, za jednu výpůjčku město uhradí 17,88 korun včetně DPH, maximálně však zaplatíme 5 milionů korun,“ zmínil náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Sdílená kola nextbike. Ilustrační foto
Kde všude najdete v Přerově sdílená kola? Tady je seznam

Pro časté cestování na delší vzdálenosti je výhodné pořídit si předplatné, které nabízí k první čtvrthodině dalších třicet volných minut, což ve výsledku umožní půjčit si kolo na 45 minut. Měsíční předplatné činí 189 korun, roční pak 1149 korun.

A jak si kolo půjčit?

Podle provozovatelů je nejjednodušší stáhnout si do telefonu aplikaci nextbike, která je přístupná v GooglePlay i v AppStore. Jejím prostřednictvím se pak lidé zaregistrují, v nastavení doplní jméno, příjmení, e-mail a zvolí způsob platby platební kartou. Karta se verifikuje platbou ve výši padesát korun. Částka se poté automaticky převede na vstupní jízdní kredit, který má neomezenou platnost, a účet se aktivuje. Uživatel pak už jen naskenuje QR kód konkrétního kola a zámek se otevře.

Druhou možností je registrace na webových stránkách nextbikeczech.com. Jakmile pak bude jezdec u kola, které si chce vypůjčit, zavolá na zákaznickou linku 581 652 047 z telefonního čísla, které si zaregistroval. Operátorovi, který je na příjmu každý všední den od 9 do 18 hodin, sdělí číslo kola - a to se otevře na dálku. Výpůjčku ukončí jednoduše vrácením na jakékoliv oficiální stanoviště zamknutím zámku nad zadním kolem.