Město se navzdory válečnému konfliktu na Ukrajině, se kterou přerovští radní soucítí, rozhodlo vrátit ke scénáři z minulých let. „Přerované se kromě pietních a vzpomínkových akcí mohou těšit i na doprovodný program, který bude zahrnovat například přehlídku vojenské techniky, ukázku práce policistů a hasičů, ale i kulturní vystoupení. Konat se bude tradičně 8. května před sochou Rudoarmějce v Želatovské ulici,“ přiblížil přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Socha Rudoarmějce v Želatovské ulici v Přerově
Socha Rudoarmějce v Přerově zůstane, rozhodli zastupitelé

Vzpomínka na dramatické události konce druhé světové války začne už 2. května, kdy se v Olomouci-Lazcích uskuteční pietní akt věnovaný památce obětí Přerovského povstání. „Pro zájemce, kteří se budou chtít piety zúčastnit, bude v 8.45 hodin přistaven před Městským domem v Přerově autobus, který je zaveze bezplatně tam i zpět. Vzpomínka na oběti povstání se koná v 10 hodin,“ upřesnila Pavla Roubalíková z Kanceláře primátora.

Slovenská kapela No Name má být jedním z headlinerů festivalu Velká Morava.
Tisíc podpisů proti megakoncertu. Petičníci chtějí chránit ptáky v Michalově

Přerovské povstání vypuklo ve městě spontánně prvního května 1945 na základě mylné informace o konci války a kapitulaci německých vojsk, která se rozšířila v ulicích. Lidé nadšeně vyvěšovali československé vlajky, radovali se z nabyté svobody. Falešná iluze ale Přerovany vehnala do náruče smrti. Němci se za vzpouru tvrdě pomstili - dvaatřicet povstalců padlo při pouličních bojích, jednadvacet Přerovanů bylo popraveno na střelnici v Olomouci. Pietní vzpomínkový akt se uskuteční v místech, kde před devětasedmdesáti lety vyhasly lidské životy.

Odpoledne se bude vzpomínat přímo v Přerově. „Položíme kytičky u patnácti pamětních desek, které se nacházejí v ulicích a připomínají nejen oběti Přerovského povstání, ale i celé druhé světové války,“ připomněla Pavla Roubalíková.

Takto vyapadalo povstání v Přerově a v dalších městech v květnu 1945:

Oslavy Dne vítězství se v Přerově uskuteční 8. května. Tichá vzpomínka začne v 9.45 hodin u Pomníku padlých letců na třídě Generála Janouška, v 10 hodin položí zástupci města a spolků kytice u památníku v blízkosti bývalých kasáren v Želatovské ulici, v 10.15 se vzpomínka uskuteční u Pomníku obětem druhé světové války v Kabelíkově ulici. V 10.30 se delegace pokloní památce obětí na městském hřbitově a posledním vzpomínkovým místem je v 11 hodin pomník před školou v Želatovské ulici, kde promluví primátor města Petr Vrána a zazní česká státní hymna. Právě tady začne program, který společně s městem organizují Kulturní a informační služby.

Tradiční akce na Helfštýně Velikonoce na hradě 2023.
Památky otevírají své brány. Zámek v Tovačově ožije velikonočním jarmarkem

„V programu se představí s ukázkami policie, profesionální a dobrovolní hasiči. Dorazí také Vojenský veterán klub Sedmizubec Boskovice, IRON CAVALRY LE MC - policejní motoklub a chybět nebude ani ukázka kabrioletů. K dobré pohodě zahraje Moravská Veselka, program pro děti i dospělé zajistí Středisko volného času Atlas a Bios a Městské informační centrum. Až do druhé hodiny odpoledne bude pro návštěvníky zajištěno také občerstvení,“ zve na akci ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček. (pu)