Zastupitelé dostali tento týden na stůl návrh na úplatný převod objektu z majetku města, a to za cenu 14,5 milionu korun. Proč chce radnice ubytovnu Chemik prodat? Odbor sociálních věcí magistrátu nedoporučuje ubytovnu nadále využívat pro sociální účely a byty s tím, že stavebně technický průzkum prokázal špatný stav objektu. Náklady na rekonstrukci by se vyšplhaly na 33 milionů korun.

Změnu užívání na byty zase nedoporučuje krajská hygiena, protože v této lokalitě, silně zatížené tranzitní dopravou, není možné zajistit splnění hygienických limitů hluku.

„Navíc jsme koupili hotel Strojař, takže pokud bychom uvažovali o zřízení bytů, tak v tomto objektu," zdůvodnil náměstek přerovského primátora a předkladatel návrhu Pavel Košutek (ANO).

Zatupitelé vyjádřili nesouhlas

Záměr ale narazil na nesouhlas zastupitelů, kteří nejsou přesvědčeni o tom, že je prodej Chemiku tím nejlepším řešením. „Zavázali jsme se nedovolit další ubytovnu, nekontrolovatelnou městem. A tady se s klidem pustíme do prodeje nemovitosti, která s ubytovnami souvisí," vyjádřil svůj názor třeba zastupitel Petr Hermély (NEZ).

Podobného mínění jsou i další politici – nejen opoziční, ale i z řad koalice. „Pokud vyhlásíme výběrové řízení, tak se do něj může přihlásit kdokoliv. Proč výběrové řízení něčím nepodmíníme? Není zde žádná podmínka, že by zde mohly být byty nebo kombinace prostupného a startovacího bydlení," namítl také zastupitel Michal Zácha (ODS).

Politici nakonec rozhodnutí o tom, co bude s budovou Chemiku dál, odložili. Radní Petr Vrána (ANO) navrhl, aby byl materiál dopracován o podmínky výběrového řízení a využití objektu s tím, že by měl obsahovat rovněž informace, kolik by stála případná demolice. Jeho návrh podpořilo devatenáct přítomných.

„Chci, aby se lidem v Přerově žilo dobře, aby zde nebyly ubytovny. Proč město, když tuto nemovitost má, neudělá odhad, kolik by stála demolice? Tím bychom jednou provždy zamezili využití objektu," konstatoval.

Problémy v ubytovně

Na chování problémových nájemníků z ubytovny si už před třemi lety stěžovali obyvatelé sousedního panelového domu v ulici Velké Novosady. Upozorňovali třeba na to, že ve sklepech domů přespávají bezdomovci a na pískovišti u domu se povalují injekční stříkačky. Časté konflikty řešili na místě také strážníci Městské policie.

Podle Františka Kornela, jednatele společnosti První KPU které město objekt pronajímá, je dnes ale situace jiná. „Ubytovna je obsazena nájemníky ze šedesáti procent, teď jsme tam měli brigádníky, kteří ale na zimu odejdou," řekl s tím, že chtěl objekt od města už několikrát odkoupit – ale bez úspěchu. Do výběrového řízení by se prý firma přihlásila znovu.

„Máme tu slušné nájemníky, navíc je to pod kamerami a snažíme se o pravidelnou údržbu. Byty jsou v zachovalém stavu, ale do oprav budovy je samozřejmě potřeba investovat. Ročně městu platíme zhruba 700 tisíc za nájem, takže na větší investice peníze nezbývají," uzavřel.