Trh práce zaskočila loni v listopadu zpráva o propouštění dvou stovek zaměstnanců z přerovské firmy Meopta. Na veřejnost zároveň prosákla informace o zvažovaném prodeji Meopty, o niž má zájem německá společnost Carl Zeiss. 

K výraznému posunu v této věci ale zatím nedošlo.

„V současné době je situace v naší firmě stabilizovaná. Pracovníci dostali výpovědi loni v listopadu a odejdou ke konci ledna. Žádné další kroky se ale nyní nechystají,“ uvedla mluvčí přerovské společnosti Meopta Vladimíra Hacsiková s tím, že firma aktuálně zaměstnává asi 1 800 lidí.

Letiště v Bochoři v roce 2008. Ilustrační foto
Na letiště v Bochoři se vrátí vojenské vrtulníky, dočasně

Úřad práce měl v první fázi informaci o odchodu dvou stovek lidí z Meopty.

„Nakonec se tyto prognózy nenaplnily a celkový počet je trochu nižší. Od ostatních velkých zaměstnavatelů, například chemičky nebo pivovaru, signály o propouštění nemáme,“ shrnul ředitel přerovského Úřadu práce Vlastimil Přidal.

Odchod asi šesti desítek zaměstnanců avizovala pouze firma, sídlící v areálu bývalých strojíren. „Trh práce to pravděpodobně pocítí,“ odhaduje.

Energetickou krizi zatím velké přerovské společnosti zvládají.

„Růst nákladů, který se generálně dotýká všech firem, se samozřejmě nevyhnul ani nám. Není to ale důvod k propouštění. Musíme počkat, jak se vyvine trh v hlavní sezoně,“ uvedl Jaromír Dvorský, místopředseda představenstva společnosti Pivovary CZ Group, která má ve svém portfoliu značky Zubr, Litovel a Holba.

Výrazným trendem poslední doby je ale podle Úřadu práce odchod starších lidí do předčasného důchodu.

Programové prohlášení Rady města na období 2022 - 2026 představila přerovská radniční koalice, 12. ledna 2023
Jak se změní Přerov? Radní představili plány, podle opozice chybí vize

Na Přerovsku nezaměstnanost vzrostla

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než je republiková hodnota vykázaly v prosinci tři okresy v Olomouckém kraji - a jedním z nich je právě Přerov se 4,4%. Hůře je na tom jen Jeseník s 5,8%, na Šumpersku je hodnota 3,8%. Olomoucko hlásí 3,3% a nejlépe je na tom Prostějov se 2,5%.

„Na Přerovsku míra nezaměstnanosti vzrostla o dvě desetiny procenta a v prosinci jsme evidovali celkem 3 795 nezaměstnaných,“ upřesnil šéf zdejšího Úřadu práce Přidal. Podle něj se ale nyní chystají projekty, které mají potenciál nových pracovních příležitostí.

Stavba obřího robotického centra pro on-line nakupování společnosti Amazon v Kojetíně je u konce.
V Kojetíně se chystá stavba nové haly. Amazon má spustit provoz letos

„Tím prvním je otevření obřího robotického centra pro on-line nakupování společnosti Amazon v Kojetíně, které očekáváme v letošním roce. V současné době nabírají manažerské pozice a zatím se na nás neobrátili, že by poptávali profese s nižší kvalifikací. Předpokládáme ale, že by mohlo dojít k oživení trhu ve druhé polovině roku,“ soudí. Amazon hodlá v Kojetíně zaměstnat až dva tisíce lidí.

Šanci na novou práci mají v budoucnu i lidé v Přerově. Skupina Accolade totiž plánuje investici do průmyslového parku v lokalitě Staré Rybníky v Předmostí.

„I zde je potenciál až šesti stovek nových pracovních míst,“ poznamenal Vlastimil Přidal.

Ilustrační foto
Developer Accolade vybuduje v lokalitě Staré Rybníky průmyslový park

Největší poptávka? Kvalifikovaný dělník

Podle analytika trhu práce z pobočky ÚP v Olomouci Jaroslava Mikšaníka evidoval Olomoucký kraj koncem prosince celkem 1 138 volných míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese.

„Největší zájem je o kováře, nástrojáře a zámečníky, ale i svářeče, mechaniky a opraváře strojů, kteří představují asi patnáct procent z celku. Druhou největší skupinou byly pracovní nabídky pro řemeslníky ve stavebnictví. V této oblasti je 882 volných míst,“ upřesnil.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
Strojař chce koupit pět zájemců, je mezi nimi i přerovský zastupitel

Zaměstnavatelé hledali ve velkém také řidiče nákladních automobilů, zejména kamionů, dále montážní dělníky a obsluhu zařízení na povrchovou úpravu kovů.

„Ve větším počtu inzerovali také pracovní místa pro kuchaře, skladníky a obsluhu vysokozdvižných a paletovacích vozíků. Firmy hledaly i elektromontéry nebo strážné,“ vyjmenoval Mikšaník.

Pro zájemce se základním vzděláním a pomocné a nekvalifikované profese bylo na konci prosince 2022 k dispozici celkem 1 079 volných míst, což je 14 % z celkové nabídky.

„Naopak pro lidi s vyšším vzděláním byla k dispozici zejména místa techniků v různých průmyslových oborech. Poměrně vysoký počet míst byl určen zájemcům o práci administrativního charakteru - evidovali jsme celkem 141 nabídek do administrativy, různých call center a informačních služeb,“ uzavřel.