Na zarybnění revírů, ale i náročnou práci rybářů při odstraňování následků škod už přispěli nemalými finančními prostředky, které se vyšplhaly na několik stovek tisíc korun. Podpořit rybáře se rozhodlo i město Přerov, které daruje sto tisíc korun.

„Zastupitelé schválili záměr poskytnout Českému rybářskému svazu dotaci 100 tisíc na likvidaci škod po ekologické havárii v řece Bečvě. Rybáře jsme už obeznámili s tím, že dostanou peníze na odstraňování následků havárie, které se provádějí v letošním roce. Souhlasili se spoluúčastí ve výši 30 procent, z jejich zdrojů tedy půjde do opatření 33 tisíc korun,“ řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Otrava řeky Bečvy kyanidem, která loni v září zamořila tok na úseku dlouhém asi čtyřicet kilometrů, zahubila desítky tun ryb. Rybáři museli zaplatit nejen jejich odvoz do kafilérií, ale finance potřebují i na zarybnění a obnovu života v řece. Škody byly značné - jen za kafilérie zaplatili rybáři 480 tisíc korun.

„Už nikdy bych nechtěl nic takového zažít. Když vidíte, jak ryby hledají záchranu na suchu, je to hrozný pohled,“ neskrývá ani po měsících, které uplynuly od havárie, emoce Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Rybáři nyní dělají maximum pro obnovu toku.

„Největší smrtící clona šla od Hustopečí nad Bečvou do Hranic, a tam už se dnes objevují ryby. Před měsícem jsme dávali do Bečvy v Hustopečích 130 až 140 kilo ostroretky. Teď povezeme ze Slovenska metrák parmy. Věříme, že se řeku podaří zachránit,“ dodal.

Rybáře velká solidarita lidí, kteří na obnovu toku a zarybnění přispívají, překvapila.

„Takový patriotismus jako u řeky Bečvy jsem snad nikdy nezažil. Přispěl nám Zlínský kraj, ale i města Valašské Meziříčí, Zlín, Rožnov pod Radhoštěm, Olomouc, Lipník nad Bečvou - a teď také Přerov,“ zmínil Rostislav Trybuček. Města přispívala různými částkami - od 50 do 200 tisíc korun.

Nejvíce se o osud Bečvy zajímají lidé na Valašsku.

„Po stovkách nám přispívaly i babičky z menších vesnic, čehož si opravdu velmi vážíme, protože je vidět, že lidem není tato věc lhostejná. Nošovický pivovar zase vydražil baníkovské dresy a z výtěžku nás podpořil,“ uzavřel. (pu)