Právě s ním domlouvalo hnutí ANO po komunálních volbách v roce 2022 radniční koalici. ODS má na radnici křeslo náměstka primátora, kterým je Miloslav Dohnal, a pak tři radní - Petra Koubu, Jakuba Navaříka - a právě Michala Záchu.

„Až to bude možné, svoláme koaliční radu, na kterém se budeme bavit o fungování koalice a personáliích. Michal Zácha je předsedou zastupitelského klubu ODS, a pokud by složil funkce, podle volebního zákona se stane zastupitelem náhradník. Nebránil bych se s ohledem na situaci ani svolání zastupitelstva,“ informoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu
ODS se distancovala od Záchy a Knoblocha. Vyzvala je, ať se vzdají funkcí

Obvinění třinácti osob z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb, mezi nimiž figuruje i náměstek hejtmana a radní Michal Zácha, jsou vážná. Policie je viní z přijetí úplatku, podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby. Většina ze třinácti obviněných v této kauze se k trestné činnosti, která je jim kladena za vinu, doznala a byla propuštěna na svobodu. Informoval o tom olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

Žalobci podali návrh na vzetí do vazby u jednoho obviněného, o kterém bude rozhodovat Městský soud v Brně. Podle informací ČTK se jedná o podnikatele a člena regionální rady ODS Roberta Knoblocha, který byl se Záchou v úzkém kontaktu.

Na chod VaKu obvinění vliv nemá

Obviněný náměstek hejtmana a radní Michal Zácha zastává také funkci předsedy představenstva společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově.

V představenstvu společnosti a dozorčí radě jsou zástupci měst a obcí na Přerovsku. Na chod společnosti nebude mít podle místopředsedy představenstva VaKu a starosty Bělotína Eduarda Kavaly celá situace vliv.

Betonové zátarasy byly instalovány v místě pro přecházení na frekventované silnici v ulici Velké Novosady v Přerově, kde došlo minulý týden k tragické nehodě chodkyně.
Nebezpečné místo v Přerově, kde zemřela mladá žena, uzavřely zátarasy

„Přerov je největším akcionářem a Michal Zácha je nominantem města. Město Přerov by tedy mělo vyslat jiného zástupce. Na chod Vodovodů a kanalizací situace vliv nemá, společnost má svého ředitele a funguje normálně,“ dodal Kavala.

Opozice vyzvala Záchu ke složení všech funkcí

Opoziční zastupitelé za Piráty a Společně pro Přerov vyzvali Michala Záchu, aby se vzdal všech veřejných funkcí. „Pokud by sám neodstoupil, budeme chtít vyvolat jednání o jeho odvolání. Možná se budeme ještě hádat s Piráty, kdo tento návrh podá,“ řekl zastupitel a lídr za Společně pro Přerov Jan Horký.

„Za Piráty budeme usilovat o to, aby rezignace proběhla co nejdříve, jelikož lidé, u nichž vyvstalo podezření z korupce, nemají na takových pozicích o dělat,“ konstatoval také přerovský zastupitel za Piráty a právník Petr Dostalík.

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
VIDEO: Stavba dálnice D1 u Přerova pokročila, nad chemičkou se buduje estakáda

Podle Pirátů by měl Michal Zácha rezignovat, podobně jako to udělal v roce 2018 bývalý radní a jeho stranický kolega Marek Dostál. Ten byl tehdy obviněn ze sexuálního nátlaku, a tak své veřejné funkce opustil, aby se mohl očistit.

„To stejné by měl učinit i pan Zácha. Pokud bude z nějakého důvodu proti a na pozice nerezignuje, navrhneme jeho odvolání,“ dodal Dostalík. Podle posledních informací přerovského primátora Petra Vrány hodlá Michal Zácha podat svou rezignaci.