S návrhem nesouhlasil opoziční zastupitel Marek Dostál (ODS).

Žádost o mimořádnou dotaci předložil zastupitel a prezident Sportovního klubu (SK) Přerov Michal Chromec (ČSSD).

Rada města, stejně jako výbor pro školství a finanční výbor ji doporučily ke schválení.

Sportovní klub totiž po dvouletých přípravách zareagoval na vyhlášený program Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Stavební úpravy zázemí, které bylo vybudováno v sedmdesátých letech a dnes je nevyhovující, by měly přijít na 9,4 milionů korun.

„Jsme v souladu s fotbalisty 1. FC Viktorie Přerov. Areál využívají dále sportovci, studenti základních a středních škol, ale také veřejnost," zmínil Michal Chromec.

Investiční záměr počítá z vícezdrojovým financováním projektu a větší část, zhruba 6,3 milionu korun, by měla být pokryta z programu ministerstva.

Podmínkou pro získání dotace je přitom třiceti procentní hrazení akce z veřejných zdrojů. Termín pro podání žádostí MŠMT stanovilo do 31. ledna letošního roku.

Dostál: Stáhnout a dopracovat

K návrhu měl ale připomínky zastupitel Marek Dostál (ODS).

„Nejsem proti modernizaci stadionu. Víme, že prezidentem klubu je pan Chromec, není to střet zájmů? Je to fér říct, abyste nehlasoval," podotkl.

Výtky měl i k samotnému financování.

„Odbor ekonomiky nedoporučuje poskytnutí dotace v plné výši, s ohledem na skutečnost, že SK se bude podílet částkou sedmdesát tisíc. MŠMT požaduje zaplacení třiceti procent. Nevíme, jak budou vysoké výdaje, třeba to vysoutěžíte o dva miliony méně. Navrhuju to stáhnout a dopracovat," řekl.

Žádost o dotaci by se ale v takovém případě nestihla řádně podat.

Střet zájmů? Není to podnikání, ale služba

Ve svém boji nicméně Marek Dostál zůstal osamocen, ostatní zastupitelé návrh podpořili.

„Je to mimořádná situace. Můžeme dotaci dostat do Přerova. Víte, jak zázemí stadionu vypadá. Pokud nebude garance z veřejných zdrojů, tak těch šest milionů nedostaneme a stadion se dohromady nedá. Taková dotace z MŠMT už se nemusí opakovat," zdůraznil Josef Nekl (KSČM).

„Ke střetu zájmu tady nedochází, nejde o soukromé vlastnictví, ale o službu, kteří mnozí dělají v SK dobrovolně. Oddílové peníze už byly investovány, je to sportoviště, které využívají i naše školy a bude jen dobře, když bude zkvalitněno patřičným zázemím," upozornil Radovan Rašťák (ČSSD).

Vrána: Jediný klub, který byl aktivní

Na zbytečnost debaty upozornil Petr Vrána (ANO).

„Je to jediný klub, který byl aktivní a udělal si projekt. Pokud přijde další s tím, že si našli dotaci a chtějí podporu, budeme se tím zabývat. Nechápu, proč pořád hledáme problém, když je to jednoduchá věc, která se dá řešit," komentoval.

SK Přerov již získal od Olomouckého kraje půlmilionovou dotaci, kterou použil na zahájení realizace stavebních prací.

Další půl milion z vlastních zdrojů investoval do přípravných a projektových prací.

Návrh o poskytnutí dotace byl zastupiteli schválen, nehlasovali členové ODS a také Michal Chromec, který se této možnosti nakonec vzdal.