„Nedávno jsem zažil situaci, kdy před poštou v Hranické ulici poskakovalo ve frontě asi patnáct obyvatel Předmostí. Jeden den se otevře v 8 hodin, jindy zase v 10 a lidé v tom mají zmatek. Abych pravdu řekl, už si tady připadáme jako na dědině,“ postěžoval si Karel Stejskal z Předmostí, kde žije pět tisíc obyvatel a je největší místní částí Přerova.

„Jsme už tak dost odříznutí od okolního světa kvůli dopravě a stavbám, které zvýšily hluk a prašnost. Zdržením je pro mě jak cesta z práce autem na poštu, tak i pomalé odbavování u přepážky,“ poznamenala také matka dvou dětí, která bydlí v ulici Dr. Milady Horákové.

Změna provozní doby pošty vadí i lidem v Přerově.

Podle Zdeňka Daňka z Kanceláře primátora, který na radnici vyřizuje stížnosti občanů, ale dosud žádná oficiální petice nedorazila.

„Pro doporučenou zásilku jsem byl na hlavní poště u nádraží natřikrát - nikdy jsem se netrefil do správné hodiny. Teď už raději čekám u okna na pošťačku, aby mi neutekla. Nepřipadá mi normální, aby v bývalém okresním městě startovala pošta v pondělí a ve středu až v deset dopoledne. V úterý, ve čtvrtek a v pátek je sice od osmi, ale jen do čtyř odpoledne - a to taky nestíhám, protože jsem v práci do pěti,“ konstatoval další z místních.

Bytový dům v areálu bývalých Želatovských kasáren v Přerově
Nová ubytovna v Přerově? V kasárnách budou nájemní byty, ujišťuje firma

Fronty? Spíš kvůli covidu

Podle mluvčího Ivo Vysoudila změnila Česká pošta otevírací dobu na vybraných pobočkách na podzim loňského roku.

„K hlavním důvodům, které ke změně přispěly, patří zkušenosti z koronavirové krize, kdy bylo potřeba upravovat otevírací hodiny pro veřejnost s ohledem na zajištění poštovních služeb pro klienty a zároveň v návaznosti na přijatá hygienická opatření. Důsledkem změn je jednak posun hodin pro veřejnost v některých dnech až do 18 hodin, po čemž klienti často volali, vyšší obsazenost přepážek a lepší zastupitelnost v případě neočekávaných událostí - například během epidemií,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Hlavním principem změny je, jak dodal, nahrazení dvousměnného provozu jednosměnným.

„V praxi to vypadá tak, že místo dvou pracovníků, kteří se v jednom dni střídali ve dvou intervalech, zajišťuje nově jeden pracovník přepážku v pondělí a ve středu od otevření pošty až do 18 hodin a v úterý, čtvrtek a pátek od 8 hodin až do uzavření konkrétní pobočky,“ upřesnil.

Fronty před pobočkami prý nemají souvislost s otevírací dobou, ale spíše s omezením počtu lidí ve vnitřních prostorách v důsledku koronavirových opatření, nařízených vládou.

Výměny se konečně dočká i chodník v Durychově ulici.
V Přerově opraví další chodníky. Kde to bude

Kompromis v Dřevohosticích

Lidem z Dřevohostic, kteří počátkem roku protestovali proti provozní době na své pobočce prostřednictvím petice, se podařilo dohodnout kompromis.

„V pondělí a ve středu byla pošta dopoledne zavřená a denně jsem kvůli tomu vyřizoval stížnosti od občanů - nejen místních, ale i z okolních vesnic Radkova Lhota, Radkovy, Křtomil, Lipová, Turovice a Nahošovice,“ přiblížil dřevohostický starosta Petr Dostál.

Jako nepodařený vtip pak lidé považovali informaci na ceduli pošty, která je odkazovala na nejbližší pobočku, jež je v případě uzavření místní provozovny obslouží.

Posílala je totiž do olomoucké Galerie Šantovka, vzdálené asi třicet pět kilometrů. U seniorů, kteří přijeli na poštu na kole třeba z obce Radkovy, vyvolala taková zpráva přinejmenším údiv.

Obyvatelé Dřevohostic bojují peticí za rozšíření otevírací doby místní provozovny pošty.
Dřevohostice podepisují petici kvůli poště. Odkaz na Šantovku? Výsměch!

Dnes už jsou občané městyse spokojeni, protože se s poštou podařilo dohodnout na změně provozní doby tak, aby lépe vyhovovala jejich požadavkům.

„Pošta byla dvakrát do týdne, a to v pondělí a ve středu dopoledne, zavřená. Požadovali jsme, aby byla v tyto dny otevřená aspoň jednu hodinu - od 11 do 12 hodin, což se podařilo. Také v úterý, ve čtvrtek a v pátek je otevřeno až do 15 hodin, takže nám už stížnosti od lidí nepřicházejí,“ uzavřel starosta.