Variant na umístění vakcinačního centra bylo původně více - protože se původně navrhovaná administrativní budova bývalého Emosu na Masarykově náměstí ukázala jako nevyhovující, navrhlo město další dvě možnosti - objekt někdejší Střední živnostenské školy v Palackého ulici 19 a právě klub Teplo.

„Očkovací kapacita v přerovské nemocnici dosáhla svého maxima - zhruba 300 dávek za den. Společně se zástupci společnosti Agel jsme tedy hledali vhodné místo pro očkování většího počtu lidí. V klubu Teplo bude možné aplikovat vakcínu dvojnásobně většímu počtu zájemců než nyní,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

A proč se vedení nemocnice rozhodlo pro klub Teplo?

„Jedním z hlavních důvodů je to, že je možné prostory ihned připravit pro účely očkování a nejsou nutné žádné větší dispoziční úpravy. Bylo také nutné vybrat místo, které bude sloužit třeba několik měsíců - a bez větších investičních nákladů,“ zmínil primátor.

Pro potřeby očkovacího centra budou využity pouze prostory v přízemí, kde je velký sál na pořádání kulturních akcí, a pak menší zrcadlový. U vstupu se nachází recepce, jež může sloužit jako místo pro administrativu.

„Lidé by se u vstupu zaregistrovali, v boční části sálu by pak byly očkovací kóje. Výhodou klubu Teplo je i příjemné prostředí - lidé se zde budou cítit rozhodně lépe než třeba v tělocvičně,“ poznamenal primátor.

350 lidí denně

Přerovská nemocnice hledala místo s větší kapacitou, aby se zde mohli zdržovat lidé před očkováním i po něm.

„Z objektů, které město vytipovalo, se tento jevil jako nejvhodnější. Centrum má začít fungovat už od 7. dubna, kdy by mělo dorazit větší množství dávek vakcín,“ nastínil Jiří Ševčík, předseda představenstva společnosti Agel Středomoravská nemocniční, pod niž spadá i přerovská nemocnice.

Očkování se řídí národní strategií, která přesně určuje, kdo má na vakcínu nárok v první fázi.

„V tuto chvíli jsou to senioři nad osmdesát a sedmdesát let, učitelé a hovoří se i o kritické infrastruktuře. Registrace probíhá přes centrální rezervační systém,“ upřesnil.

Do vakcinačního centra se z přerovské nemocnice přesune tým zdravotníků, který tvoří lékař a zdravotní sestra, administrativu a hostesky pomůže zajistit magistrát.

„Od dubna bychom chtěli v centru očkovat v průměru 350 lidí denně. Naše kapacita je teď 250 pacientů a už nepostačuje,“ řekl Jiří Ševčík.

Vakcíny?

A jakými vakcínami se bude očkovat?

„Obecně je strategie taková, že vakcíny od společnosti AstraZeneca a Moderna jsou určeny pro praktické lékaře, pro vakcinační centra pak ty od společnosti Pfizer, protože mají větší nároky na skladování a náročnější teplotní řetězec,“ zmínil.

Přerovsko nyní patří k nejvíce zasaženým oblastem Olomouckého kraje a denní přírůstek nakažených nemocí covid-19 je od 100 do 150 lidí.

„Celkový počet pacientů na standardních lůžkách je srovnatelný s předchozím obdobím - hospitalizovaných je 35 lidí a kapacity mají rezervu. Výrazná je ale zátěž intenzivní péče, kde zbývá volných lůžek v řádu jednotek. Pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči v přerovské nemocnici, je devět,“ uzavřel Jiří Ševčík.