Zhoršenou kvalitu vzduchu v Přerově pocítili ve středu zejména astmatici a lidé s dýchacími potížemi. V ordinacích alergologů jich výrazně přibylo.

„Během středečního rána přesáhly hodnoty u polétavého prachu 102 mikrogramů na metr krychlový, zatímco za normální situace je ve vzduchu méně než 50 mikrogramů,“ uvedl šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Podle něj ale město zatím neuvažuje, že obyvatele upozorní na zhoršené ovzduší prostřednictvím mluvících sirén.

„To bychom učinili až v případě, že by se situace do dvou dní nezměnila,“ vysvětlil.

Město Přerov letos zcela výjimečně nebylo zařazeno mezi lokality v republice, ve kterých ministerstvo životního prostředí považuje za nutné regulovat kvalitu ovzduší. Je to proto, že se zde loni situace mírně zlepšila.

close zoom_in

Přesto už zástupci odboru životního prostředí jednali kvůli inverzi o možných opatřeních s vedením přerovské teplárny.

„Mluvili jsme s ředitelem o účinných regulačních opatřeních pro případ, že by se smogová situace nezlepšila a inverze trvala ještě několik dní,“ řekl Juliš.

Podle něj jsou ale hlavním viníkem přetrvávajícího smogu v Přerově špatné rozptylové podmínky na Ostravsku a Karvinsku.

„Velké firmy v Přerově jako teplárna a chemička nemají na znečištění takový podíl, více polétavého prachu je z dopravy,“ podotkl.

close zoom_in

Alergiky trápí záchvaty kašle

Alergologové v Přerově už zaznamenali zvýšený nápor pacientů, kteří přicházejí zejména s dýchacími potížemi a kašlem.

Plná je i čekárna přerovské dětské alergoložky Miluše Dupákové.

„Během dne přišli i pacienti, kteří jsou jindy stabilizovaní. Těm stačí, když se změní kvalita ovzduší a mají problémy. Trápí je dráždivý kašel, někdy přecházející až v dávivé záchvaty a zvracení,“ řekla.

Lékařka doporučuje zejména nemocným dětem a pacientům s dýchacími potížemi, aby omezili pobyt venku a zbytečně se nevysilovali.

„Je vhodné také hodně pít – například vincentku a posilovat imunitu vitamíny,“ doplnila.