Fotograf Jan Čep, jehož výstava začala ve čtvrtek v Galerii města, dokumentuje dění na Přerovsku už přes čtyřicet let.

Byl u počátků Hefaistonu a řada jeho snímků zachycuje právě atmosféru tohoto kovářského svátku na Helfštýně.

I proto na vernisáži promluvil bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl.

Expozici fotografií doplňují symbolicky také kované exponáty z dílny Jiřího Jurdy mladšího.

„Vernisáž je tak trochu happeningem přerovských fotografů, kteří se na tvorbu svého kolegy přišli podívat. Ať už to jsou Roman Kočí, Jitka Hanáková nebo Jiří Křižka, který nám dokonce tento týden přivezl krásný portrét Jana Čepa na plátně," přiblížila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Expozice k pětasedmdesátinám fotografa představuje nejen černobílé a barevné snímky dobového Přerova, ale i záběry přírody nebo portréty zajímavých osobností. Zachycuje ale i momenty listopadu 1989.

„Necelé dvě stovky jeho nejlepších záběrů jsou průřezem autorovy reportážní tvorby za posledních čtyřicet let. K oblíbeným místům, která rád fotí, patří kromě hradu Helfštýn také Rajnochovice, Rusava, Tesák nebo Lázně Teplice," dodala Lada Galová.

Po smrti nestora přerovské fotografie Františka Totha začal Jan Čep dokumentovat i místní fotbal.

„Nakoupil jsem pár objektivů a hned první snímek z prvního zápasu skončil na titulní straně deníku Sport. To mě neuvěřitelně nakoplo," zavzpomínal Jan Čep, jenž byl také dlouholetým přispěvatelem Nového Přerovska, Přerovského Echa a Přerovských Listů, ale také deníků Nová Svoboda, Sport nebo Stadion.

„I z toho důvodu je část expozice věnována právě jeho sportovní fotografii," uzavřela Lada Galová.