Nedokončená dálnice, zrušení vrtulníkové základny, odliv obyvatel za prací jinam.

„Jsme velmi dobře umístěné město na mapě České republiky, kterému ale bohužel chybí dostupnost. Je proti zdravému rozumu, aby stále nebylo dokončeno posledních pár kilometrů dálnice D1. Ta by nás více zpřístupnila a stali bychom se atraktivní i pro investory," soudí náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Nezaměstnanost na Přerovsku je již delší dobu druhá nejvyšší v kraji a průmyslové oblasti s celou řadou velkých a zavedených firem tak potupně „konkuruje" pouze horská oblast – Jesenicko.

Situace v tradičních přerovských firmách naštěstí zůstává stabilní.

„Nepředpokládáme žádné změny, ani směrem k náboru nových zaměstnanců, ani ke snižování stavu lidí. Situace u nás je stabilizovaná a celkově jsme z hlediska zakázek na úrovni loňského roku," uvedl generální ředitel společnosti Meopta Vítězslav Moťka.

Podle něj má firma pouze nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

„Ať už jsou to optické profese nebo programátoři, o ty máme zájem stále," řekl.

Snižování zaměstnanců po velké vlně propouštění před pěti lety nechystá ani firma Kazeto, tradiční výrobce lepenkových kufrů.

„Nebudeme nijak upravovat stav pracovníků, možná jen v závislosti na vývoji zakázek – pokud bude nutné posílit třeba krátkodobě pracovní síly. Počet kmenových zaměstnanců ale zůstane stejný," informoval ředitel společnosti Libor Budík s tím, že propouštění se v tomto roce nechystá.

Zrušení základny se promítlo

Na Přerovsku koncem roku výrazně přibylo lidí, kteří přišli o práci. Zatímco ještě v listopadu činila míra nezaměstnanosti 9,6%, v závěru prosince to už bylo 10,6%.

„Oproti předchozímu měsíci se zvýšila nezaměstnanost o jeden procentní bod a v absolutních číslech to představuje nárůst o 871 uchazečů. Ten je vůbec největší v rámci celého Olomouckého kraje," uvedl analytik Jaroslav Mikšaník z olomouckého Úřadu práce.

Podle něj se na této neradostné bilanci podepsalo jednak propouštění několika desítek lidí ze společnosti Gambro, ale dalším faktorem bylo i zrušení vrtulníkové základny v Bochoři a odchod velkého počtu zaměstnanců.

„V lednu budeme dělat průzkum u větších zaměstnavatelů, jestli budou v příštích měsících spíše propouštět, nebo nabírat. Výsledky této analýzy budeme znát do konce února," uzavřel Jaroslav Mikšaník.