„Snažili jsme se program připravit tak, aby se u něj pobavily i ty nejmenší děti. V rámci akce Kde spinká Kašpárek si tedy malí návštěvníci prohlédli zázemí loutkového divadla, jehož představení bývají v poslední době beznadějně vyprodaná. Děti se podívaly zblízka na loutku Přerovského Kašpárka a nahlédly do míst, která neznají,“ přiblížila za organizátory Zora Veruzábová z přerovského Sokola.
Velký zájem byl i o hry a soutěže v areálu sokolské zahrady. „Připravili jsme deset disciplín jak pro malé, tak starší děti, z nichž některé jsou bodované a jiné ne. Mohou si vyzkoušet hod na cíl, petanque, ale i klasické skákání gumy a panáka nebo překážkovou dráhu. Uvnitř budovy zájemcům promítáme sletové skladby, protože už příští rok začíná nácvik na Všesokolský slet,“ řekla.
Po zvládnutí náročných disciplín čekalo rodiče s dětmi opékání špekáčků v sokolské zahradě a v sedm večer si užili prohlídku sokolovny od půdy až po střechu. Funkcionalistická budova přerovské sokolovny byla postavena v roce 1935 a patří k dominantám města.
Odvážlivci, kteří chtěli zažít dobrodružství, mohli v sokolovně i přenocovat. „V sokolovně přespí asi třicítka starších dětí. Většinou spí na matracích a vezmou si z domu vlastní spacák. Před prázdninami alespoň zažijí nějaké dobrodružství,“ doplnila za pořadatele Vlasta Krejčířová.
Každá Noc sokoloven má nějaké téma - a tím letošním byly sokolské písně, které k hnutí patřily od samotných počátků. Vlastenecky změřené písně vznikající v sokolských jednotách se rychle šířily a zpívaly se masově i mimo sokolské akce. Písně provázely vojáky Československých legií i na bojištích první světové války a staly se nedílnou součástí sokolského ducha. „Máme tady zpěvníček, tak uvidíme, jak velký o to bude zájem,“ uzavřela Zora Veruzábová.