Nebuďte lhostejní k tomu, co se děje za cizími dveřmi. Dětských obětí týrání a sexuálního zneužívání totiž na Přerovsku podle statistik rok od roku přibývá.

Zatímco ještě v roce 2009 evidoval sociální odbor magistrátu osm případů sexuálního zneužívání dětí, loni jich byl téměř dvojnásobek.

Výslechy poškozených se začnou od tohoto týdne provádět v nové výslechové místnosti policie, která se nachází v prvním patře budovy bývalého Chemoprojektu v Přerově.

Výslech oběti? Jen jednou

Speciálně vybavené prostory jsou rozčleněny do tří samostatných místností. Jedna slouží k navázání prvního kontaktu s dítětem, ve druhé, jež je vybavena kamerami a záznamovým zařízením, vede vyšetřovatel společně se soudním znalcem vlastní výslech poškozeného.

„Ve třetí pak sledují záznam zbývající účastníci řízení – státní zástupce, obhájce, rodiče nebo opatrovníci,“ uvedl krajský vyšetřovatel Martin Nasswettr.

Výslechová místnost je zařízena jako útulný pokojík, v němž nechybí sedačka, ale i dětský koutek s hračkami.

„Pro oběti takto závažných činů je důležité, v jakém prostředí se výslech provádí. Řada dětí má problém přebrat si, co se stalo, a trpí posttraumatickou stresovou poruchou,“ vysvětlil. Zvlášť těžké je pro ně svěřit se s tím, že se staly obětí znásilnění.

„K tomu, aby přesně ukázaly, co se jim stalo, slouží panáčci Jája a Pája. I o tak závažných činech se musíme s dětmi bavit otevřeně, soudy totiž potřebují pro objasnění činu znát detaily,“ řekl. Výhodou nové výslechové místnosti je, že se dítě k traumatickému zážitků vrátí pouze jednou a s nepříjemnými pocity se nemusí svěřovat vícekrát. K tomu slouží i pořízený záznam.

Smutná bilance: 15 sexuálně zneužitých dětí

Speciální výslechová místnost, která je co do technického vybavení nejmodernější v kraji, bude sloužit nejen policii, ale také sociálnímu odboru magistrátu.

„Pro dětské oběti bylo stresující dojíždět na výslechy do Olomouce, takže je dobré, že je tato místnost i v Přerově. Násilí na dětech bohužel stále přibývá a lidé by před problémem neměli zavírat oči,“ soudí vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví přerovského magistrátu Jana Žouželková, podle níž na zneužívání dítěte zpravidla jako první upozorní lékaři, ale i učitelé nebo sami poškození.

„Pro objasnění je ale důležitá i všímavost okolí,“ podotkla.

Sociální odbor magistrátu prověřoval v loňském roce pět případů tělesného týrání dětí, z toho čtyři se týkaly chlapců a v jednom byla poškozenou malá dívenka. Ve čtyřech pak docházelo k psychickému týrání těch nejmenších. „Patnáct dětí se stalo obětí sexuálního zneužívání, z toho bylo deset dívek a pět chlapců,“ upřesnila Žouželková.

Ze statistik vyplývá, že se tyto případy odehrály jak v úplných tak i neúplných rodinách. Sociální prostředí tedy na počet závažných činů nemělo vliv.

„Jedno dítě muselo být hospitalizováno a v jednom případě dívka otěhotněla,“ doplnila.

Věk obětí se snižuje

Kriminalisté, kteří se zabývají násilím na dětech, nejčastěji řeší zločiny znásilnění, pohlavního zneužití a týrání svěřené osoby. „Bohužel se v poslední době stále snižuje věk obětí. Zvláštností není ani to, že se jedná o děti ve věku šesti nebo sedmi let,“ uvedl krajský vyšetřovatel Martin Nasswettr.

Nárůst závažných činů potvrzuje i soudní znalec a dětský klinický psycholog Zdeněk Kolařík. Podle něj se často stávají obětí násilí i mentálně postižení nebo děti s různými poruchami.

„Výslechy bývají složité. U některých bývá těžké navázat vztah, aby měl výslech smysl a zároveň, aby jím dítě nebylo poškozeno více, než je nutné,“ řekl.

Ten se za své praxe setkal třeba s případem třináctiletého chlapce, který se pokoušel znásilnit šestiletou dívenku z příbuzenstva. „Závažný byl i případ dívenky, která se ve velmi nízkém věku pokusila o vraždu,“ dodal.

Existují ale i případy, kdy si oběť násilnou trestnou činnost vymyslí.

„Přibývá falešného obvinění ze zneužívání. Zatímco dříve jich bylo pět až osm procent, dnes je to přes třicet procent,“ uvedl. Podle něj to většinou souvisí se situací kolem rozvodu rodičů, kdy jeden z partnerů hledá způsob, jak toho druhého očernit a bere si přitom dítě jako rukojmí.