„Svou jedinečnou kolekci zapůjčil sběratel galerii bezplatně stejně jako loni, kdy stěny pokryly pohledy na starý Přerov. Výstavu si tehdy přišly prohlédnout téměř tři tisíce návštěvníků, a proto se rozhodl pro spolupráci s galerií i letos,“ uvedla Lada Galová z Kulturních a informačních služeb města Přerova.

Břetislav Passinger shromažďuje unikátní pohlednice už řadu let a je to jeho koníček od dětství.

„Nemá význam skládat je jen do šuplíku. Ať se moje sbírka zveřejní, rád umožním lidem nahlédnout do jejich minulosti. Můžou si tak oživit vzpomínky na rodnou obec, dětství, první lásky či své bývalé domovy“, řekl.

Unikátní kousky se záběry starých ulic a historických budov, které už neexistují, nebo zcela změnily svůj vzhled, prý sháněl na burzách nebo bleších trzích v Praze, Brně, Ostravě či Olomouci.

„Skoupil jsem jednu z největších sbírek pohlednic známého sběratele Jiřího Hlouška. Podařilo se mi také získat kontakty na sběratele ve Vídni a v Berlíně,“ vylíčil. Dobové pohlednice podle něj nejsou jen uměleckým dílem, ale mají i historický význam. Zejména historici oceňují, že jsou na nich zachycena místa, která dnes už vypadají zcela jinak.

„V mé sbírce je třicet procent litografií, a to z dob zlatého věku od roku 1898 až do roku 1906, kdy ještě existovaly pohlednice s takzvanou dlouhou adresou,“ dodal.

Nejstarší kousky z jeho sbírky pocházejí z let 1897 a 1898. Unikátem je například pohlednice Dřevohostic z roku 1897.

„Mám dohromady asi pět tisíc kusů, na výstavě je ale k vidění pouze část,“ přiblížil.

Pohled do historie obcí Přerovska, Lipnicka, Hranicka, Potštátska, Kojetínska i Tovačovska umožní příchozím přibližně pět set instalovaných dobových poštovních karet, členěných podle mikroregionů.

Součástí výstavy je i promítání DVD s tisícovkou pohlednic, expozice místopisných publikací a k vidění jsou i staré mapy částí bývalého přerovského okresu. Výstava potrvá do 11. března.