Pár desítek roušek a respirátorů druhého stupně ochrany, které měla Městská policie v Přerově k dispozici, ale vydrželo jen na několik dní.

„Solidarita lidí je velká a od jedné kulturní instituce jsme obdrželi asi stovku roušek. Protože se ale stále množí další nabídky pomoci, vznikl v průjezdu naší služebny na náměstí T. G. Masaryka Rouškovník. Lidé sem mohou vyrobené roušky přinést a my je pak předáme těm, kdo je potřebují,“ řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

V případě, že lidé doma roušky šijí a chtěli by pomoci, mohou se obrátit na kontaktní místo - městskou policii - a darovat je ostatním.

„Pokud máte nadbytečné roušky, zavěste je na věšák. Pokud potřebujete roušku, vezměte si ji z věšáku. Neberte si, prosím, více, než skutečně potřebujete,“ vítá příchozí u vstupu informační tabule.

Pro nejohroženější - přerovské seniory

Strážníci chtějí roušky, které se staly v celé zemi nedostatkovým zbožím, rozdávat těm nejohroženějším - seniorům.

Protože od čtvrtku platí nové nařízení vlády a senioři smějí nakupovat v obchodech pouze v době od desíti do dvanácti hodin dopoledne, mohou se během té doby stavit i pro roušku na Městskou policii.

„Nasmlouvali jsme dovoz roušek z Prostějova a ozývají se nám i další zájemci,“ popsal.

Přímo v Přerově dnes šije roušky řada zaběhnutých dílen, ale i dobrovolníci, kteří chtějí pomoci druhým.

Roušky vyrábějí z nejrůznějších materiálů také v dílně na nádvoří U Bukáčků ve Wilsonově ulici, kde běžně šijí plavky.

„Vyrábíme je už třetí den a nestíháme, protože zájem je obrovský - máme objednávky na dvě stě až tři sta kusů. Teď jsme výrobu zrychlili, takže zvládneme tak patnáct kusů za hodinu. Děláme je z různých materiálů - povlečení, prostěradel, ale i ručníků. Zájemci si pro ně přicházejí přímo do naší prodejny,“ přiblížila majitelka Hana Rašková. „Šijeme jen ve dvou, takže je to docela záběr,“ popsala.