Slavnostní otevření památníku se uskutečnilo v neděli vpodvečer za obrovského zájmu veřejnosti.
Do ulice Na Marku se přišly podívat stovky lidí.
Přerovského archeologa Zdeňka Schenka, který spolu se svým kolegou Janem Mikulíkem základy bratrské školy objevil, to ale nepřekvapuje.
„Už během výzkumu v letech 2012 a 2013 jsme cítili obrovskou podporu lidí, kteří nám fandili a chodili sem. Každý den čekali na odkryv dalšího metru čtverečního základů, ať už bratrského kostela nebo školy. Nesli jsme se na vlně euforie, protože se nám splnil sen mnoha předešlých generací historiků, archeologů, regionálních badatelů a patriotů, kteří se snažili lokalizovat původní duchovní centrum jednoty bratrské," vzpomněl.
„Už tehdy jsme byli svědky historického okamžiku, protože se nám podařilo odkrýt duchovně vzdělávací centrum jednoty bratrské a v souvislosti s postavou jednoho z nejvýznamnějších učenců Evropy sedmnáctého století nabývá tento objev na evropském významu," dodal.
Památník jednoty bratrské se nachází přímo v místech, kde byly před lety učiněny slavné nálezy.
Betonové konstrukce jsou totiž přímo nad základy bratrské školy, ve které kdysi působil nejprve jako žák a později jako pedagog Komenský.
Autentická ulička i model centra
Autentičnost ještě více podtrhuje ulička z kamenného štětu, která se nacházela mezi školou a modlitebnou a propojovala město s řekou.
„Jsme přímo ve třídách, které byly obráceny směrem k řece. Ve dvou větších místnostech jsme během výzkumu zachytili i pozůstatky kachlových kamen. Dovnitř se vstupovalo z příčné chodby se vstupem z kamenné uličky. Do ulice pak byly situovány tři menší místnosti. Podle písemných pramenů mohly sloužit jako byty kněžích," popsal archeolog Jan Mikulík.
Ten si nejvíce cení toho, že se podařilo odkrýt starou kamennou uličku, po níž musel kráčet už jako dítě a později jako učitel Komenský.
„Naším úmyslem bylo prezentovat uličku v originále tak, aby měli lidé možnost si tento unikátní genius loci plně prožít. Je to středobod celé prezentace," řekl.
Věrohodným připomenutím toho, jak duchovní centrum jednoty bratrské v Přerově vypadalo, je i model od autorky Petry Vlachynské, jenž je součástí venkovní prezentace.
„Už to tedy nejsou jen veduty města a nákresy, ale i model toho, jak budova vypadala," pochvaluje si.
Jednota bratrská začínala i v Přerově
Památník je rozdělený na tři části.
Autor návrhu Zbyněk Musil se snažil ctít jednu z hlavních myšlenek Komenského – tedy to, že svět by se měl poznávat přes víru, rozum a smysly.
„Modlitebna symbolizuje víru, škola rozum a na tu poslední část zbyly smysly, což je jakási škola hrou," vyjmenoval.
Nechtěla ovládat a zotročovat
Význam jednoty bratrské v naší historii přiblížil ve svém projevu její biskup Jan Klas.
„Tato skupina byla sto šedesát let pronásledována, žila v podzemí, ale měla takové mecenáše, jako byl třeba Karel starší ze Žerotína. Komenský, to je plod jednoty bratrské a Jan Blahoslav poklad, který nám dal češtinu. Jednota bratrská nikdy nebyla církví, která někoho ovládala nebo chtěla zotročovat. I ty budovy, jejichž základy byly objeveny, sloužily lidem," vysvětlil.
„Kdyby tady dnes stál biskup černé pleti nebo třeba eskymák či biskup, který by mluvil španělsky a řekl: Dobrý den, já jsem Moravan, možná byste se divili, ale oni to vědí. My jsme jednota bratrská, a ta začínala i tady v Přerově. Abyste věděli, na co máte být hrdí a co je světové," řekl.
Podle komenioložky Heleny Kovářové se Přerov k odkazu Komenského hlásí už od devatenáctého století.
„V roce 1874 zde byla odhalena jeho první veřejně umístěná socha a v roce 1888 vzniklo v Přerově nejstarší Muzeum Komenského na světě. Jeho expozice a sbírky obdivují badatelé i široká veřejnost dlouhá desetiletí," uzavřela.