Památník jednoty bratrské bude slavnostně zpřístupněn veřejnosti v neděli 11. září v 18 hodin.

Venkovní prezentace podle návrhu brněnského architekta Zbyňka Musila má důstojným způsobem přiblížit lokalitu, ve které byly v letech 2012 a 2013 učiněny objevy evropského významu.

Badatelé zde tehdy narazili na základy kostela sv. Marka a bratrské školy.

Právě v ní působil v letech 1608 až 1611 nejprve jako žák, a poté mezi lety 1614 až 1618 i jako učitel, Jan Amos Komenský.

„Stavba památníku byla dokončena a zkolaudována, zbývá pouze doplnit do vitrín duplikáty nálezů a informativní texty, schémata a fotky na panelech. Pak už nic nebrání slavnostnímu otevření, které se uskuteční v historickém duchu," řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Návštěvníci se mohou těšit na schématický model bratrské modlitebny a školy Na Marku, a to v předpokládané podobě ze šestnáctého století. Spatří také historické grafiky na skle a pro nejmenší návštěvníky se chystají herní prvky, které mají bystřit jejich pozornost.

Přerované mohou spatřit památník jednoty bratrské v plné kráse už nyní.

Prostranství v lokalitě Na Marku je upravené, od Sloupu víry s duchovním poselstvím jednoty bratrské v podobě latinského nápisu „Vicit agnus noster eum sequamur" vede travnatým prostranstvím chodníček až k unikátní renesanční uličce, jež oddělovala bratrskou školu od kostela, a po níž v minulosti kráčel i učitel národů.

Právě o tom, jak tuto unikátní památku co nejlépe ochránit před vlivy počasí, archeologové dlouho diskutovali.

„Uličku jsme vyčistili a doporučili, aby byla v některých místech, kde chybí část dlažby, vyspravena a doplněna původním materiálem," zmínil přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Rozvolněné úseky se podařilo doplnit materiálem, jenž pochází z archeologického průzkumu v této lokalitě.

„Kameník chybějící části uličky vkusně doplnil. Snažíme se, aby se do budoucna minimalizoval degradační proces a ulička nebyla vystavena klimatickým výkyvům," vysvětlil.

Vystaveny budou také repliky zlatého altunu či rohových knižních kování

Turisté, kteří si nový památník přijedou prohlédnout, spatří ve vitrínách i repliky nejzajímavějších nálezů.

„Patří mezi ně třeba dlaždice z podlahy bratrského sboru nebo cihla z chodby školy s otisky kočičích tlapek. Zajímavostí je i originál kamene, jenž byl použit na dláždění renesanční cesty," doplnil.

Archeologové odkryli během výzkumu desítky stříbrných mincí z celkem sedmnácti zemí, které jsou dokladem toho, že byl Přerov v době působení jednoty bratrské duchovním a vzdělávacím centrem evropského významu.

„Vystavena bude replika zlatého altunu – mince, ražené v Turecku v roce 1617. Lidé budou moci spatřit také repliky rohových knižních kování, zdobených rostlinnými motivy. Vše doplní plánek, na němž bude znázorněn průběh našeho tehdejšího výzkumu," dodal Zdeněk Schenk.

Památník jednoty bratrské doplní také stručné texty o historii jednoty bratrské a jejich nejvýznamnějších osobnostech, které připravili odborníci z Muzea Komenského v Přerově. Na stejné téma připravují archeologové ve spolupráci s historiky novou publikaci.