Manželé Habáňovi z Přerova jsou ve věku, kdy zvažují každé náročnější lékařské vyšetření.

Je jim přes osmdesát, a kdyby měli podstoupit pro mnohé nepříjemné vyšetření tlustého střeva zavedením endoskopu, tak se do toho moc nehrnou.

Výhodou nového CT přístroje, který uvedla v úterý do provozu přerovská nemocnice, je nejen kratší doba vyšetření, ale i možnost virtuální kolonoskopie. A ta je k pacientům mnohem šetrnější.

„Jsem po gynekologické operaci, takže každý šetrnější zákrok jedině přivítám. Manžel zase prodělal mozkovou mrtvici a na CT chodí každý rok. Pokud bude vyšetření trvat kratší dobu, je pro nás starší lidi přijatelnější, dá se to zvládnout,“ říká Anna Habáňová z Přerova.

Komfort pro pacienta i vyšší kvalita

Právě kratší doba vyšetření je předností nového přístroje CT. Počítačový tomograf nahradil starší typ z roku 2006 a jeho pořízení přišlo na 12 milionů korun.

Nákupem CT přístroje byla dokončena přístrojová modernizace Radiodiagnostického oddělení přerovské nemocnice, a to včetně digitalizace provozu a kompletní rekonstrukce.

„Vyšetření na CT není pro mnohé lidi příjemné, protože vyžaduje určitou polohu těla a pacient během něj musí být v klidu. Zkrácení jeho doby zvýší komfort pacienta a také vyhodnocení nálezu je rychlejší a kvalitnější, protože se výsledek dostane do rukou ošetřujícího lékaře dříve,“ popsal přednosti Jiří Ševčík, místopředseda představenstva společnosti Středomoravská nemocniční, pod niž spadá i přerovská nemocnice.

Šedesát čtyři řezů najednou

Počítačový tomograf funguje na principu rentgenového záření a lékaři ho využívají k detailnímu zobrazení orgánů lidského těla - zejména vyšetření mozku, břicha, pánve a páteře.

Umožní ale i vyšetření tepenného a žilního systému. Vyšetření pomocí CT navíc umožňuje sledovat v čase účinnost léčby u onkologicky nemocných pacientů, a tím pomoci nastavit jejich optimální léčbu.

„Velkou výhodou je software pro virtuální kolonoskopii. Dosud jsme ji u nás nedělali a prováděli vyšetření zavedením endoskopu do tlustého střeva, což je výkon některými pacienty netolerovaný. Virtuální kolonoskopie může nahradit endoskopickou, ale ne stoprocentně. U té endoskopické je totiž možný přímý pohled a odebrání vzorku,“ vysvětlil Jiří Ševčík.

Nové CT umí snímat šedesát čtyři řezů najednou s vysokou obrazovou kvalitou, rychlostí a kapacitou.

„Velkým plusem je i portálové řešení, díky němuž se mohou lékaři připojit k vyhodnocovacím stanicím na kterémkoliv počítači na oddělení a prohlížet si data i v trojrozměrných rekonstrukcích,“ doplnila primářka Radiodiagnostického oddělení přerovské nemocnice Romana Tarnoczy s tím, že ročně podstoupí vyšetření na CT až čtyři a půl tisíce pacientů.

Hotovo už za půl minuty

A jak dlouho vyšetření trvá?

„Například u páteře je hotové za třicet sekund a další minuty zabere zpracování dat. CT mozku trvá od položení pacienta a zadání do počítače tři minuty, proces po něm ale trvá další desítky minut. Při vyšetření plic nebo břicha je ale náročnější příprava, takže je o něco delší,“ shrnula vedoucí radiologická asistentka Milena Matelová.

Nová technologie CT dokáže díky kratší době snímání snížit také dávku rentgenového záření.