„Důrazně apelujeme na občany, aby respektovali usnesení vlády ohledně karanténního opatření, vykonávali jen nutné cesty do práce nebo do obchodu, a poté pokud možno zůstávali doma, nenavštěvovali se, nevyužívali volný čas k výletům či hromadným procházkám, byli rozumní a ohleduplní vůči sobě,“ řekl primátor města.

Magistrát: omezený provoz

Nařízení vlády se promítlo i do chodu magistrátu - ten bude otevřen pouze v omezené době.

„Od pondělí mohou přijít lidé vyřídit své úřední záležitosti v době od 8 do 11 hodin a ve středu od 14 do 17 hodin. Nově budou otevřeny pokladny do 17 místo do 16 hodin,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Všechna pracoviště magistrátu budou tedy s výjimkou úředních hodin uzavřena a vstup veřejnosti nebude možný. Zvláštním příjemcům dávek se budou peníze vyplácet v úředních hodinách maximálně jednou týdně a informace získají od příslušných úředníků.

„Doporučujeme občanům, aby v případě, že to není nezbytně nutné, úřad nenavštěvovali, snažili se s magistrátem komunikovat pouze telefonicky, platby řešili bezhotovostně případně na pokladnách, a platili pokud možno kartou. Když už budou muset na magistrát přijít, měli by dodržovat základní hygienická a bezpečnostní opatření, nesdružovat se a dodržovat alespoň dvoumetrové odstupy mezi lidmi,“ řekl tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch. Úředníci, u nichž to povaha jejich práce umožňuje, pracují ze svých domovů.

Autobusy zdarma

Autobusy městské hromadné dopravy jezdí už od pondělí 16. března v Přerově v prázdninovém režimu.

Od pondělního poledne až do úterý 24. března 6 hodin ráno bude městská autobusová doprava bezplatná s tím, že lidé budou nastupovat pouze prostředními a zadními dveřmi.

„Doporučujeme cestujícím, aby v případě, že mají možnost, použili při cestování roušku, a pokud možno si nesedali vedle sebe,“ shrnul primátor Petr Měřínský.

Pro občany v karanténě a bez pomoci: krizová linka

Pro obyvatele města, kteří se ocitli v karanténě, a nemají osoby blízké, jež by se o ně mohly postarat, bude zřízena krizová telefonní linka pomoci.

„Na číslo 702 235 337 se ale mohou obracet pouze ti lidé, kteří se ocitli v karanténě a nemají osoby blízké, které by se o ně postaraly,“ zdůraznila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Krizová linka bude přístupná od středy 18. března, a to od pondělí do pátku denně od 8 do 16 hodin, a sloužit má výhradně ke komunikaci, vedoucí k zajištění nutné dodávky potravin, hygienických potřeb a léků. Rozvážet jídlo potřebným budou dobrovolní hasiči.

„Lidé v karanténě se mohou prostřednictvím této linky domluvit na zajištění základních nákupů jídla na tři dny - ty budou rozvážet na jejich adresy dobrovolní hasiči. Platby za nákupy se budou řešit individuálně,“ řekla mluvčí.

Co se týče léků, má město zajištěnou spolupráci s lékárnou v přerovské nemocnici. Pacienti v karanténě, kteří budou potřebovat léky, se nejprve spojí s krizovou telefonní linkou a následně zavolají svému ošetřujícími lékaři, aby ho informovali, kam má zaslat elektronický předpis.

„Hasiči pak léky vyzvednou a příjemcům zavezou. I v tomto případě budou platby za léky řešeny individuálně,“ nastínila dále postup.

Senior taxi nebude fungovat

Služba Senior taxi, provozovaná městem, je až do odvolání zrušena. Zrovna tak v současné době nefungují přerovské autoškoly.

Mateřinky i jesle v omezeném provozu

Mateřské školy i jesle zatím zůstávají v provozu, i když jen omezeném.

„V pondělí přišlo do školky jen 12 procent dětí. Provoz je tedy redukován a děti z odloučených pracovišť pojme kmenová školka. Rodiče o tom budou individuálně informováni,“ sdělil náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Trvá uzavření jídelen pro veřejnost, vaří se pouze pro školky, pečovatelskou službu a Domov pro seniory.

Uzavřeny i veřejné záchodky

Až do odvolání jsou uzavřeny všechny veřejné toalety, provozované Technickými službami města Přerova.

„Od úterý 17. března je uzavřena pro veřejnost skládka v Žeravicích i oba sběrné dvory - v ulicích Na Hrázi a Želatovská. Nepřístupný je pro veřejnost rovněž útulek pro zatoulaná zvířata,“ zmínil náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

Pohřební služba je otevřená v běžném režimu. Správa hřbitova je ale uzavřena.

Technické služby města Přerova v ulici Na Hrázi 17 jsou pro veřejnost uzavřeny, zájemci se mohou s pracovníky spojit přes telefonní čísla, uvedená na webových stránkách.

„Uzavřena je ode dnešního dne rovněž budova společnosti Vodovody a kanalizace Přerov na adrese Šířava 21, telefony jsou dostupné,“ doplnil Michal Zácha.

Protiprávní jednání mohou lidé hlásit strážníkům

I když jsou otevřena „okénka“, v nichž obsluha řeší výdej jídla či pití, je třeba i tam dodržovat pravidla.

„Lidé nám volají a oznamují, že jsou otevřena rychlá občerstvení, kde lidé vedle sebe postávají. Tato činnost není zakázána, ale my apelujeme na lidi, aby i tady dodržovali základní bezpečnostní rozestupy a zbytečně se na místě nezdržovali - tedy nakoupili a vzdálili se,“ uvedl ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Služebna Městské policie je sice uzavřena, ale lidé mohou případné protiprávní jednání nahlásit na telefonní linku 581 268 417, nebo v případě nouze využít tísňovou linku 156.

Chybějí respirátory a roušky

V Přerově stále chybějí respirátory a roušky nejen zdravotníkům, ale třeba i strážníkům, kteří jsou v denním kontaktu s lidmi.

„Uzavřeli jsme služebnu pro veřejnost a plánujeme kroky, abychom co nejvíce zabránili riziku nákazy. Omezili jsme i klasické kontroly. Ochranných pomůcek máme minimum a sháněli jsme je i po vlastní linii. Vydrží nám ale jen pár dní,“ řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Město už ale vzneslo požadavek na kraj a doufá, že se situace co nejrychleji vyřeší.

„Objednali jsme respirátory i roušky. Měly by dorazit tento týden a poslouží především složkám, které jsou v tuto chvíli v první linii,“ doplnil přerovský primátor Petr Měřínský.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník