Rozpočet na rok 2023 budou na svém nejbližším zasedání 5. prosince schvalovat zastupitelé.

Už minulý týden o něm ale mohli diskutovat občané na veřejném projednávání. Židle v malém sále Městského domu i tentokrát obsadili hlavně úředníci a zastupitelé, Přerovany prezentace rozpočtu nelákala.

Zpěvák, bubeník a skladatel Tomáš Novák.
Tomáš Novák: Nechci nahrazovat tátu, ani bratra. Chci jít vlastní cestou

Město bude v příštím roce hospodařit s přebytkovým rozpočtem.

„Neznamená to ale, že máme volné prostředky, musíme vyčlenit zdroje na splácení jistin úvěrů, přijatých v minulých letech,“ vysvětlila vedoucí odboru ekonomiky přerovského magistrátu Eva Řezáčová.

„Na straně příjmů je jedna miliarda 109 milionů korun, výdaje činí jednu miliardu 92 milionů. Na financování půjde přes 16 milionů,“ upřesnila. Zásadních investic a oprav nad 500 tisíc korun, které město plánuje v příštím roce, je hned několik.

Světlejší interiér pro poslední rozloučení

Zahájení se v příštím roce konečně dočká projekt rekonstrukce smuteční síně na Městském hřbitově v Přerově, který se odkládá už několik let. V rozpočtu byla na tuto akci vyčleněna částka 38 milionů korun.

„Budovu čeká výměna oken, dveří a zateplení. Hlavní vstup do smuteční síně bude opticky rozšířen zkrácením příčných zdí, ve vstupní hale je navržena renovace stávajícího schodiště, které bude od haly odděleno příčkou s dveřmi. Interiér bude působit více světlým dojmem,“ přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Na Masarykovo náměstí v Přerově dorazil vánoční strom. Sobota 19. listopadu 2022
V Přerově už stojí vánoční strom. Jeho příběh překvapí

Na obsahu projektu se podle ní nic nezměnilo.

„Odbor investic bude pouze zadávat aktualizaci rozpočtu, protože cenová úroveň je z roku 2018,“ zmínila mluvčí.

Kanalizace i úprava křižovatky

V návrhu rozpočtu na příští rok se počítá také s finanční spoluúčastí na investici VaKu do kanalizace v Penčicích. I to je projekt, po kterém místní volali dlouhé roky. Město přispěje částkou 25 milionů.

Mezi akcemi nad 500 tisíc korun je i rekonstrukce komunikace v ulici Jižní čtvrť II, která přijde na 7,2 milionů korun.

Řidiči se také dočkají nového parkoviště u Blažkova domu v Bratrské ulici. Jeho zbudování přijde na šest milionů.

Chystá se ale i úprava křižovatky v ulici Na Odpoledni, oprava lávky U Loděnice nebo rekonstrukce parkovišť v Jasínkově ulici, na Jižní čtvrti IV a v ulici Interbrigadistů. Na pět milionů korun přijde nová stezka pro chodce a cyklisty podél silnice I/47 v Lipnické ulici.

„Řešit se budou i zelené střechy na budovách základních škol U Tenisu a Velká Dlážka - v současné době se hledá zpracovatel projektových dokumentací,“ doplnila mluvčí magistrátu.

Stavba nového nákupního centra v Lipnické ulici v Přerově, 11. listopadu 2022
Stavba obchodního centra v Lipnické finišuje. Takto teď vypadá

V roce 2023 se budou realizovat i akce, které přecházejí z předchozího roku - například oprava bazénové vany na krytém bazéně.

„Bazén dostane nové kachličky a součástí zakázky je i výměna vstupních madel a odbourání stávajících startovacích bloků - ty nahradí moderní nerezové. Dokončovat se bude i rekonstrukce Blažkova domu,“ popsala Chalupová.

Proměna Emosu?

Obyvatele Přerova asi nejvíce zajímá rekonstrukce budovy bývalého Emosu na náměstí T. G. Masaryka 16, která by měla stát 300 milionů korun.

Objekt má sloužit jako nové sídlo radnice a přestěhovat by se do něj měli primátor a jeho náměstci, ale i úředníci magistrátu.

„Rozhodující bude vysoutěžená cena. Budeme dál pokračovat ve výběrovém řízení, abychom zjistili, jaká je reálná cena. Podle toho se pak rozhodneme,“ shrnul přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Tak by měla vypadat po rekonstrukci nevzhledná budova bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově.
Odhlasováno: ošklivý Emos přestaví, za 300 milionů. Co vy na to?

Přerovany projednávání netáhlo

Veřejné projednávání rozpočtu se uskutečnilo v pondělí 14. listopadu v malém sále Městského domu.

„Přišlo mi líto, že si na něj nenašli cestu občané a dorazili jen zastupitelé,“ zhodnotil opoziční zastupitel Jan Horký (SpP).

Tomu vadí, že v rozpočtu nejsou zahrnuty projekty na ochranu přírody.

„Například biokoridory, na něž se dají čerpat až devadesátiprocentní dotace,“ uzavřel.