„Vytipovali jsme devětadvacet frekventovaných zastávek s městskou i příměstskou dopravou, na nichž by mohly být umístěny elektronické LED panely s on-line informacemi o aktuálním odjezdovém a příjezdovém čase jednotlivých linek,“ přiblížil novinku náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Panely by měly být vybaveny i digitálním akustickým hlásičem, povelovým přijímačem pro nevidomé.

Předpokládané náklady na projekt jsou zhruba 18,5 milionu korun a město požádá o peníze z dotačního programu ITI Olomoucké aglomerace.

Pokud se Přerovu podaří finance získat, mohly by se inteligentní zastávky začít budovat v srpnu příštího roku.

Nová parkovací stání mají vzniknout v ulici U Hřbitova v Přerově.
Parkoviště v Přerově čeká oprava, některá jsou v havarijním stavu

První novinkou, která začala platit už v polovině ledna, jsou QR kódy u jízdních řádů na zastávkách. Jak systém funguje? Stačí přijít na zastávku a načíst do mobilního telefonu QR kód, přes který se cestující dostanou k aktuálním informacím.

„Objeví se portál cestujok.cz a on-line se načte odjezdová tabule s přehledem spojů i časem odjezdu a případným zpožděním autobusů, které ze zastávky odjíždějí,“ řekl Tomáš Navrátil.

Protipovodňová zídka u tenisových kurtů v Přerově, 13. ledna 2023
Počasí přeje, protipovodňové zídky v Přerově už stojí

Novinku už si mohli vyzkoušet cestující na sedmdesáti zastávkách v Přerově. Zatímco část lidí je nadšená, druhá skupina by uvítala jiné řešení.

„Mladší generace Přerovanů změnu přijaly s radostí a reakce jsou pozitivní, starší lidé se ale na sociálních sítích vymezovali s tvrzením, že neovládají chytré mobilní telefony a místo této vychytávky by raději přivítali velké světelné tabule,“ popsala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Město Přerov je obsluhováno dvanácti linkami, které dopravce - společnost Arriva, zajišťuje dvaadvaceti nízkopodlažními autobusy.