K vyvěšení moravské vlajky se na Přerovsku každý rok připojují desítky měst a obcí - některé od toho ale letos ustoupily. „V minulých letech jsme se k iniciativě připojili, ale tento rok jsme se o tom nebavili,“ zmínil třeba starosta Tučína Jiří Řezníček.

„Letos tuto iniciativu nepodpoříme, cítíme se spíše proevropsky,“ řekl také dřevohostický starosta Petr Dostál. Moravskou vlajku nevyvěsí ani v Tovačově. „Na radnici se 5. července objeví jen česká státní vlajka, i když samozřejmě ctíme historii a na příchod slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu nezapomínáme,“ řekl starosta Tovačova Marek Dostál.

Markéta Zatloukalová z Bludova zvítězila v roce 2022 kategorii o nejhezčí balkon a terasu.
Za rozkvetlé okno či balkon až deset tisíc korun? Květinová soutěž právě začíná

Podle koordinátorky iniciativy „Za vyvěšování moravské vlajky“ Lenky Holaňové zájem obcí a měst v České republice každý rok roste. „Oproti dřívějším ročníkům vlajkové iniciativy už neoslovujeme obce systematicky, ale jen namátkově a především tam, kde se obměnilo vedení radnice. Vůbec poprvé jsme letos překročili magickou hranici 1600 radnic, ke které jsme se delší dobu jen přibližovali,“ uvedla.

Překvapením pro organizátory byla v tomto roce podpora radnice v Jihlavě. „Ve městě si to projednali ještě dříve, než k nim dorazila naše výzva, a to na základě žádosti místních obyvatel. Jihlava je sice hlavním městem kraje českomoravského - Vysočiny, ale leží především na Moravě, na staré zemské hranici,“ shrnula.

Pátý červenec si poprvé připomenou vyvěšením moravské vlajky také ve Ptení na Prostějovsku, Dubňanech na Hodonínsku nebo Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

„Svého nového zástupce má i Kroměřížsko - je jím město Bystřice pod Hostýnem. Na Zlínsku potvrdily účast obce Nedašov na moravsko-slovenské hranici, Hostišová a Sazovice,“ doplnila koordinátorka.

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku.
Archeologické léto zavede na Švédské šance, Helfštýn i do Předmostí

Doprovodnou iniciativou Výzva ke zpřístupnění památek chtějí organizátoři zdůraznit kulturně historický charakter projektu. „Snažíme se probudit zájem lidí o historii Moravy a místa, ve kterém žijí. Oslovujeme tedy muzea a místní památky, aby 5. července zpřístupnily své expozice veřejnosti zdarma nebo se slevou. Nově se nám podařilo získat například Muzeum Františka Skopalíka v Hulíně Záhlinicích nebo Muzeum Karla Kryla v Kroměříži,“ upřesnila. (pu)