Pokud však novou legislativu posvětí Senát, spadne tato odpovědnost do klína obcím. Zatímco část obyvatel Přerova změnu vítá, jiní si myslí, že mělo zůstat vše při starém.

„Zatím je to čerstvé a zákon míří ke schválení do Senátu, takže ještě není nic definitivní. Už teď se ale připravujeme, jak budeme vzniklou situaci řešit,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle něj je ale iluze myslet si, že se město obejde bez pomoci vlastníků domů. „Technické služby mají už teď co dělat, aby zvládly údržbu chodníků v ulicích Přerova a třinácti příměstských částech,“ dodal Přidal.

Vedení technických služeb v Přerově zpracovává nyní kalkulaci, kolik by stál úklid chodníků, pokud by ho mělo provádět město. „Zřejmě nebude v našich možnostech, abychom sami nepřetržitě udržovali takové množství chodníků ve městě,“ odhaduje ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík. Protože podle platné legislativy nesou trestní odpovědnost za případný úraz chodce před domem pouze majitelé domu a nyní by toto riziko mělo přejít na obec, přemítá město, co dál.

„Buď technické služby, nebo město samotné by to muselo řešit pojištěním proti úrazu,“ zvažuje ředitel. Zastupitelé z opoziční strany Společně pro Přerov si myslí, že by měl v Přerově vzniknout nový odbor veřejně prospěšných prací.

„Navrhujeme to už delší dobu. Odbor by se zabýval tím, jak zajistit, aby byly ulice města čisté. Do zvelebení životního prostředí by se přitom mělo zapojit co nejvíce lidí,“ myslí si zastupitel ze strany Společně pro Přerov Richard Šlechta. Podle něj by mohli být na úklid chodníků využiti dlouhodobě nezaměstnaní z přerovského úřadu práce, které má obec podle nového zákona povinnost zaměstnat.

Lidé v Přerově se rozdělili na dva tábory. Část z nich se přiklání k tomu, že by mělo úklid provádět pouze město, jiní si ale myslí pravý opak. „Někdo by to uklízet měl. Podle mě by to mělo být město. Je ale jasné, že to bude vyžadovat vyšší příjmy od státu pro obce, protože zadarmo nikdo nic neudělá,“ myslí si jeden z Přerovanů Jan Kalabus.

„Nevidím problém v tom, zamést a uklidit si chodník, ale spíše v tom, že člověk musí nést odpovědnost i za to, když před jeho domem někdo uklouzne a zlomí si nohu. Ani majitel ale nemůže být pořád doma a od rána do večera uklízet sníh,“ upozornil zase na problémy stávající legislativy Lubomír Svoboda z Přerova. „Lidi by si to měli uklízet sami, protože každý člověk nese odpovědnost za to, co se děje před jeho domem. Mým dětem se už několikrát stalo, že upadly na chodníku a ošklivě se poranily,“ dodala k tomu maminka dvojčat z Přerova Veronika Páleníková.

Jiná z místních zase soudí: „Lidi jsou rádi, že to nebudou muset dělat. Myslím ale, že práci v odlehlých ulicích nebude radnice vůbec stíhat, takže to stejně zbude jen na nás,“ řekla Magda Kociánová z Přerova.

Stejného mínění je i pětašedesátiletá Přerovanka Irena Röslerová. „Město to nebude zvládat, a to hlavně v okrajových čtvrtích. Když ale nebudou stíhat, můžou s námi uzavřít třeba smlouvu o slevě na daních, nebo nám poskytnout jiné výhody - a my budeme klidně chodníky uklízet dál,“ navrhuje důchodkyně.