Jsou dotěrní a nedobrovolného „dobrodince“ často doprovázejí až k autu. Přerovští radní proto chystají bič v podobě vyhlášky proti žebrání. Podobná legislativa už platí v Praze, Plzni, ale i Litoměřicích a jiných městech.

„Ve městě už je v platnosti takzvaná suchá vyhláška, která zakazuje požívání alkoholu na veřejnosti. Vyhláška proti žebrání je podobným opatřením. Nemůžeme být přece svědky toho, jak někdo u nádraží obtěžuje šestnáctiletou dívku a chce po ní peníze. Lidé, kteří žebrají, jsou v produktivním věku a mohou pracovat. Pro ně je to ale životní styl, že posedávají u marketů, popíjejí alkohol a žebrají. Z města je nedostaneme, ale chci, aby fungovali jako všichni ostatní a neobtěžovali ty, kteří pracují,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Podle něj si obyvatelé města, kteří chodí nakupovat do obchodních center, na obtěžující chování stěžují. Nejhorší je situace u velkého Tesca, hypermarketu Albert u nádraží, ale také Kolosea, Galerie Přerov nebo u Kauflandu.

Štamgastům se zdražení piva nelíbí. Ale chutnat jim nepřestane.
VIDEO: Zdražení piva se dotkne hospod i pivařů. Podívejte se co říkají na vládu

„Většinou se shlukují v místech, kde jsou poblíž squaty. Nejvíce je jich tedy u nádraží, protože přespávají ve vybydlených drážních budovách. Jeden squat ale vznikl i v areálu bývalých Želatovských kasáren, takže už se přesunuli i ke Kauflandu. Strážníci městské policie se snaží pohyb těchto lidí monitorovat, abychom měli podněty z krizových lokalit. Opatření totiž nebudou plošná, ale řeší lokálně místa, kde je problém největší,“ konstatoval primátor.

Vedení Přerova nyní jedná s manažery obchodních center, aby mělo v ruce důkazy o problémovém chování. „Nejdále je spolupráce se společností Tesco, která nám umožní nahlížet do kamerového systému. Často je těžké dokázat i to, že zde bezdomovci popíjejí alkohol. Když proti nim chtějí strážníci zakročit, tak před nimi láhev ukryjí. Nemají tedy šanci je z místa vykázat,“ popsal.

Lokality byly vytipovány na základě šetření městské policie

Přerovský magistrát už připravuje konkrétní znění vyhlášky, kterou ale ještě musí schválit ministerstvo vnitra.

„Vyhláška obsahuje především vymezení míst, na kterých bude zákaz žebrání platit. Lokality byly vytipovány na základě šetření městské policie. Logicky můžeme regulovat jen v místech, kde dochází k narušování veřejného pořádku,“ doplnila právnička města Jana Hrubá.

Frekventovanou silnici, po níž denně projedou tisíce aut, si prošli zástupci přerovské radnice, kraje a policie. Snažili se najít vhodný kompromis, aby se nemuselo úplně rušit místo, kde jsou chodci zvyklí přecházet.
Uzavírka v ulici 9. května potrvá do středy. Novosadský přechod má řešení

„Vyhlášku budeme konzultovat s ministerstvem vnitra a pak půjde do rady města. Pokud všechno dobře půjde, předpokládáme, že by se mohla dostat na program jednání zastupitelstva v září,“ upřesnila.

Městská policie lokality, kde k problémovým jevům dochází, dlouhodobě sleduje. „Nejhorší je situace u Alberta v Denisově ulici, ale i u vlakového a autobusového nádraží. Problémy jsou také u velkého Tesca a nově i v Bayerově ulici, kde bezdomovci poslední dobou posedávají,“ vyjmenoval zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Strážníci se v praxi setkávají s nejrůznějšími stížnostmi od lidí, kteří byli obtěžováni.

Ulice Kočíře, která spojuje místní části Předmostí a Vinary.
Silnice mezi Předmostím a Vinary se spravuje, řidiči narazí na omezení

„O víkendu jsme třeba vyjížděli ověřovat oznámení u Alberta v Denisově ulici. Jeden z bezdomovců šel s lidmi, kteří nakupovali, až k autu a požadoval po nich hotovost. Podobných případů pasivní agrese je stále více. Bohužel je to začarovaný kruh, protože mnozí dávají bezdomovcům automaticky peníze na pejsky, takže je pak složité je z těchto míst dostat pryč,“ uzavřel.