Vybral firmu, a ta má vypracovat projekt na účinnější ochranu před povodní.

„Chceme vybudovat kvalitnější síť varovného systému pro obyvatele města, takže jsme vybrali poradenskou firmu, která nám s tím pomůže,“ vysvětlil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Členové povodňové komise si totiž v květnu, kdy Přerov zasáhla padesátiletá voda, stěžovali, že k nim přicházely neúplné a opožděné informace o situaci na jednotlivých tocích. Město hodlá do projektu investovat částku zhruba 200 tisíc korun.

„Usilujeme o modernizaci systému předpovědní a hlásné povodňové služby. Provedená opatření mají zmírnit následky velké vody, a to jak v celém povodí řeky Bečvy, tak i v samotném Přerově,“ doplnil mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

A jak konkrétně se zlepší informovanost lidí, kterým hrozí povodně?

„Chtěli bychom ve městě instalovat srážkoměry a hladinoměry. Součástí projektu jsou i nové sirény a digitální bezdrátový rozhlas, jehož prostřednictvím se informace při výpadku proudu bez problémů dostanou k lidem,“ vysvětila projektová manažerka firmy Hana Folwarczna z firmy Envipartner, která má projekt na starosti.

Podle ní pomůže zlepšit informovanost i digitalizovaný povodňový plán, umístěný na internetu.

„Kamerový systém bude snímat hladinu řeky Bečvy a lidé můžou změny sledovat on-line,“ upřesnila.

Nový systém se nyní instaluje například ve Vápenné na Šumpersku a zájem o něj mají i desítky dalších obcí.

„Pokud vše dobře půjde, můžeme už na jaře začít s jeho instalováním i v Přerově,“ podotkla.

O protipovodňové ochraně jednala tento týden také Bezpečností rada Olomouckého kraje. Společnost ČEZ totiž hledá společně s Povodím Moravy nejvhodnější způsob ochrany rozvodny v Dluhonicích u Přerova, která zásobuje elektrickou energií Přerovsko a část Olomoucka.

„V úvahu přicházejí jak úpravy terénu, tak i operativní využití mobilních protipovodňových stěn. Rozvodna v Dluhonicích byla při letošních záplavách v ohrožení a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje musel nasadit nejtěžší techniku, aby ji ochránil před vodou,“ informoval vedoucí tiskového oddělení kanceláře hejtmana Ivo Heger.

Dalkia chce zvýšit výkon záložního zdroje

Zvýšit výkon záložního zdroje hodlá také přerovská teplárna Dalkia, která se v květnu ocitla pod vodou a byla mimo provoz.

„Teplárna zvýší výkon svého záložního zdroje tak, aby byl schopen kdykoliv nahradit výpadek hlavního zařízení. Řeší se také vyvedení co největšího podílu technologií a potrubí nad zátopovou hladinu,“ popsal opatření Heger.

Povodí Moravy informovalo Bezpečnostní radu Olomouckého kraje o tom, že považuje za prioritní projekty protipovodňové ochrany v Pobečví – a to především stavbu suchého poldru v Teplicích, připravovanou ochranu Olomouce, opatření v Moravičanech a protipovodňovou ochranu na soutoku Bečvy s Moravou.