Setkání se má uskutečnit ve středu a jeho závěry lze těžko odhadnout. „Máme se setkat 20. června. Město má vypracovanou dokumentaci, rozhodnutí o využití území, investiční zájem. Tato investice měla být vložena do investičních akcí Ministerstva dopravy. Samozřejmě vítáme, že se dělá dálnice. Na druhé straně je potřebné, aby byl vyřešen průtah Přerovem, aby provoz byl plynulý a neohrožoval život a zdraví občanů," uvedl senátor a primátor města Přerov Jiří Lajtoch (ČSSD).

Ten zdůrazňuje potřebu vnitřního průtahu ve městě.

„Množí se nám stížnosti ohledně stavu dopravy při uzavírkách. Tyto komunikace spravuje ale krajský úřad a stát. My jsme navíc asi jediné město, ve kterém je jednosměrná ulice silnicí první třídy, což situaci ještě stěžuje," dodal.

Kdy se postaví dálniční obchvat?

Je také obezřetný s termínem dokončování dálničního obchvatu.

„Co se týče dálničního obchvatu města Přerova, tak to jsem rovněž skeptický, protože veřejná soutěž, která byla vyhlášena 22. března je již dvakrát prodloužena. Současný termín odevzdání přihlášek je 17. července. Ty komise posoudí a na konci září budeme mít konečné nabídky. Ty poté musí vyhodnotit Ředitelství silnic a dálnic, která na to má tříměsíční lhůtu," řekl.

Proto prý hrozí, že připravené peníze města budou muset být převedeny do rozpočtu města na další rok.

„Z největší pravděpodobností se tak stane, že peníze, které na tuto stavbu byly nachystány, tedy 600 milionů korun, nebudou vyčerpány a budou převedeny do rozpočtu města na rok 2013," sdělil.

Ředitelství silnic a dálnic je v klidu

Ředitelství silnic a dálnic však uvádí, že je situace ohledně řešení plánovaných výstaveb v pořádku.

„Z dosavadního průběhu jednání nevidím žádný problém. Ministerstvo dopravy má momentálně zkrátka jiné priority než je stavba průtahu. Stavba mimoúrovňového křížení v Předmostí bude mít pravděpodobně zpoždění kvůli jednání s dalšími subjekty, například ohledně výkupu pozemků," uvedl ředitel krajského oddělení ŘSD Martin Smolka, který se k věci slíbil vyjádřit podrobněji příští týden kvůli čerpání dovolené.

Zpoždění odhaduje primátor Přerova i u stavby dálnice na trase Říkovice – Přerov.

„Mám informace, že se odchodem bývalého ředitele znovu analyzují smlouvy. Také mám pocit, že se naše situace na vrcholných místech velmi politizuje," dodal Jiří Lajtoch.

Uzavírky rovná se komplikace

Celou dopravní situaci v Přerově v posledních dnech zkomplikovala současná uzavírka ulic Husovy a Kojetínské.

„Práce v Husově ulici byly zpožděny kvůli dešti, takže se nový koberec silnice kladl později. Nejde jen o nový povrch, ale i opravu křižovatky, která byla nebezpečná, protože se tam dříve jezdilo skoro po chodníku," řekl náměstek primátora města Přerov Michal Zácha (ODS).

S pokládáním nového povrhu se tedy začalo až v pátek. Práce má však urychlit lepší počasí o víkendu.

„Stavebníci dělají všechno pro to, aby byly silnice průjezdné co nejdříve, tedy už ve středu dopoledne," dříve shrnula Iva Ratiborská z odboru evidenčních správních služeb přerovského magistrátu.