„Budeme usilovat o dotaci z Národního plánu obnovy s tím, že její výše činí 30 korun na jednu ušetřenou kWh elektrické energie ročně. Je velká šance, že ji získáme a pro město naší velikosti může představovat částku až 10 milionů korun,“ popsal náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO). Záměr zadat veřejnou zakázku musejí ještě posvětit zastupitelé.

Bývalá Střední živnostenská škola v Přerově je na prodej.
Přiklepnuto: Historickou školskou budovu v Palackého 19 město prodá

V ulicích Přerova je kolem šesti tisíc svítidel, která jsou už zastaralá a projdou postupnou obměnou. V první fázi se dočkají nového osvětlení obyvatelé ulic Želatovská, Dvořákova, Bří Hovůrkových, třídy 17. listopadu, ale také lokalit U Tenisu, Kozlovská a Bayerova.

„LED světla znamenají především výraznou úsporu - jejich spotřeba se pohybuje od 20 do 60 wattů, a protože budou opatřena stmívači, mohou v pozdějších nočních hodinách svítit jen na přibližně třicet procent,“ doplnil Lichnovský.

Místní část Přerova Dluhonice, kterou protne dálnice D1, se dočká dalších kompenzací. Finance půjdou do oprav chodníků, výměny veřejného osvětlení a nových parkovacích ploch. Foto:Magistrát města Přerova
Dluhonice propojí s Přerovem nová cyklostezka. Půjde o kompenzaci za D1

Součástí výměny jsou také stavebně montážní práce a dodání elektromateriálu. Zakázka zahrnuje zabezpečení revizních zpráv, ale také certifikované měření osvětlení v rámci realizace projektu a energetický audit.

V následujících letech by měly přijít na řadu také další ulice ve městě a radní budou opět žádat o dotaci. „V příštích etapách bude celý záměr složitější, protože se budou pořizovat například i nové stožáry a svorkovnice,“ doplnila vedoucí odboru investic přerovského magistrátu Ivana Pinkasová. Zakázku nepovedou úředníci města, ale externí administrátor - olomoucká společnost Timoris Projekt.