Nemá ani suplovat bydlení pro oběti domácího násilí.

Je určen výhradně těm, kterým jejich obydlí zachvátí oheň, zaplaví voda, nebo ho zničí jiná pohroma.

„Při nedávném požáru v jednom z přerovských bytů jsme narazili na problém, že nemáme kam umístit občany, kteří se dostali do potíží. Vyhoří jim byt, vyplaví ho voda, a než si celou věc vyřeší, měli by mít možnost získat od města na přechodnou dobu ubytování. Ne každý má ve městě rodinu, která mu pomůže," řekl náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Krizový byt bude v průběhu května zřízen v Domě s pečovatelskou službou na Trávníku a na jeho úpravu město vyčlenilo částku čtyřicet tisíc korun.

„Lidé, kteří se ocitnou v nouzi, se tak mohou klidně i uprostřed noci bezproblémově nastěhovat do místnosti, vybavené dvěma lůžky, v bytě budou mít nachystané povlečení, ručníky a další běžné vybavení," řekl Navrátil.

Součástí je i nábytek a pak také kuchyňský kout, vybavený elektrickým vařičem, mikrovlnnou troubou a nádobím, samozřejmostí je i sociální zařízení.

Žádné excesy

„Počítáme s tím, že lidé tu přečkají nezbytně nutnou dobu – v řádech dnů, týdnů, maximálně tří měsíců. Musejí ale dodržovat řád pečovatelského domu a promíjeny jim nebudou žádné excesy," zdůraznila vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Ve výjimečných a opodstatněných případech bude možné tento krizový byt využít i jinak.

Například se může stát na krátkou a přechodnou dobu místem pobytu lidí, kteří tu překlenou dobu „administrativního procesu," – kdy jen čekají na umístění v domě s pečovatelskou službou a potřebují několik dní na vyřešení své situace.

V žádném případě ale nebude sloužit lidem, kteří svým zdravotním stavem, chováním či životními návyky mohou ohrozit jiné – ať už by se jednalo o jedince závislé na alkoholu či psychotropních látkách nebo s akutním infekčním onemocněním.