Pískovcová socha v životní velikosti byla nedávno umístěna před beňovský kostel sv. Františka z Assisi. Kromě vyznačení jména a časového intervalu, kdy moravský metropolita a olomoucký arcibiskup žil, zdobí pomník i známý Stojanův citát: Mám jen to, co jsem rozdal druhým z lásky k Bohu.

„Dnešní den je pro nás velmi významný. Chtěli jsme tímto aktem uctít našeho významného rodáka. Sochu jsme získali už před rokem jako dar. Místní obyvatelé potom rozhodli o tom, kde bude umístěna. Socha je v životní velikosti, váží kolem 800 kilo a jejím autorem je Jan Kozel z Bystřice pod Hostýnem,“ řekl beňovský starosta Ivo Pitner.

Podle jeho slov je nyní snahou obce je, aby získala do svého majetku budovu, ve které se nachází Muzeum arcibiskupa Stojana. Objekt bývalé fary patří církvi a obec má zájem o jeho stavební úpravy a zvelebení.

Muzeum bylo zpřístupněné v roce 1993 k 70. výročí narození A. C. Stojana. „Pokud se vyřeší majetkoprávní záležitosti, nechá obec zpracovat projektovou dokumentaci na rozšíření a opravu tohoto objektu, který v minulosti sloužil jako fara,“ doplnil starosta Pitner.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: V Přerově uctili památku obětí masakru na Švédských šancích

Pietní vzpomínka na oběti masakru na Švédských šancích; Přerov; neděle 16. června 2024 | Video: Petra Poláková - Uvírová