S trochou nadsázky se dá říci, že Jan Amos Komenský, od jehož narození letos uplynulo 420 let, své kulaté jubileum v Přerově náležitě oslavil.

Objev bratrské školy, kterou odryla teprve nedávno sonda v těsném sousedství základů kostela sv. Marka, je podle badatelů zcela výjimečný. Působil v ní jak učitel národů Jan Amos Komenský, tak i další slavný přerovský rodák Jan Blahoslav. A po zachovalé renesanční dlažbě se mohl procházet také mecenáš jednoty bratrské Karel starší ze Žerotína. Muzeum Komenského proto usiluje o zapsání lokality na seznam nemovitých kulturních památek.

close  Tak vypadala podle dobových vyobrazení bratrská škola. zoom_in

Tak vypadala podle dobových vyobrazení bratrská škola. FOTO: Archiv František Hýbl

„Chtěli bychom toto místo uchovat pro budoucí generace. Mohl by zde vzniknout třeba parčík s památníkem jednoty bratrské a sochou Komenského, na který by Přerov lákal turisty z celého světa," uvažuje nahlas archeolog Zdeněk Schenk. Jeho představa není nijak přehnaná a koresponduje i se záměry města.

SOUVISEJÍCÍ: Komenský vylepší Přerovu pověst, tvrdí archeolog Zdeněk Schenk

Parkovací místa budou

Přestože se kvůli archeologickým nálezům pozdrželo dokončení stavby jižního předpolí Tyršova mostu a původní projekt parkoviště se změnil, město s tím nemá problém.

„Jsme si vědomi významu tohoto nálezu a po dokončení výzkumu se rozhodneme, jak s touto lokalitou naložíme. Parkovací místa bychom zde ale určitě chtěli vybudovat, už s ohledem na atraktivitu tohoto místa," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). Bádání v místech bratrské školy potrvá ještě celý tento týden, rozšiřovat dál k řece Bečvě se už ale nebude. Už na podzim by se tedy mohla do této části města opět vrátit doprava.

SOUVISEJÍCÍ

Archeologové v Přerově odkrývají opevnění města. PODÍVEJTE SE

Objev století! Archeologové v Přerově našli bratrskou školu

Základy bratrské školy už se rýsují, lokalita vydala další „poklady"