„Máme konečně hotové ty nejdůležitější dopravní stavby, a těmi jsou estakáda a průpich. Můžeme si tedy dovolit poslat zrychlenou expresní linku z Předmostí na autobusové nádraží. Po průpichu je totiž cesta výrazně rychlejší, než když autobus zastavuje na několika zastávkách,“ vysvětlil Tomáš Navrátil, náměstek přerovského primátora pro dopravu (ANO).

„Druhým důvodem zřízení linky je i to, že v rámci stavby nové estakády vznikly dvě autobusové zastávky v Polní ulici. Lidé se tedy dostanou snadněji do hobbymarketu a prodejen, které zde jsou. Obsluhujeme úplně novou oblast,“ poznamenal.

Stavba Domova Alzheimer v Přerově, listopad 2022
Stavba Domova Alzheimer v Přerově finišuje. Takto teď vypadá zvenku i zevnitř

Linka číslo 108 bude zatím ve zkušebním provozu a město po roce vyhodnotí, jak se osvědčila.

„Provoz spustíme ještě letos, a to od 11. prosince, kdy se mění celostátní jízdní řády,“ upřesnil.

Autobusy pojedou v pracovní dny v několika dopoledních a odpoledních časech.

„Z Předmostí na nádraží pojede nový spoj v 5.30, 6.30, 7.30, 13.30 a 15.30 hodin, v opačném směru z nádraží do Předmostí pak v 6.18, 8.18, 13.33, 14.25, 15.18 a 17.18 hodin,“ doplnil Tomáš Navrátil. Spoj bude ve městě pokračovat po trase linky číslo 101 - cestující tedy zaveze až k nemocnici.

Legendární přerovská hospůdka Aniččin dvůr
Legendární hospůdka Aniččin dvůr končí. Zavře i vyhlášené květinářství

K lepšímu propojení Přerova s jeho největší místní částí Předmostím přispěje i nový tubus pro cyklisty, který se konečně otevře veřejnosti.

„Všechno je připraveno na zahájení a chtěli bychom tuto stavbu otevřít v pondělí 28. listopadu ve 13 hodin,“ informoval náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Železobetonový tubus pod tratí zbudovala za více než 13 milionů korun Správa železnic v rámci druhé etapy modernizace železničního koridoru, a to s finanční podporou města. Přestože byl tubus zbudován už loni, čekalo se na dokončení navazující cyklostezky.

„I tato stavba výrazně přispěje ke zrychlení propojení Přerova s Předmostím. Navazující cyklostezka se dodělávala v loňském a letošním roce. Cyklisté už od pondělí konečně nemusejí přejíždět z jedné strany podjezdu na druhou a pohodlně se dostanou z Předmostí až na ulici Komenského,“ uzavřel Tomáš Navrátil.