Zatímco ve dne mohou vrtulníky využít téměř jakýkoli dostatečně velký volný prostor, v noci je situace komplikovanější. Kojetínsko, ale také další vytipovaná místa převážně na severu Olomouckého kraje, patří navíc mezi lokality s horší dostupností. Možnost přistát přímo ve městě by proto situaci hodně ulehčila. Pro vrtulníky záchranářů je vyčleněná plocha naproti poliklinice.

„Doufám, že se to bude realizovat. Byl tu někdo z přípravného týmu, místo si prohlédli a zjistili možnosti napojení osvětlení. Další kroky za tím neznám, od té doby nás nikdo nekontaktoval,“ uvedl starosta Kojetína Mojmír Haupt. Ten již dříve zmínil, že možnost přistání vrtulníků by mohla částečně nahradit v minulosti zrušenou stálou pohotovostní službu v Kojetíně.

Hasiči jako správci

O provoz by se v případě potřeby postarali místní dobrovolní hasiči.

„Zřejmě bychom předem dostali na mobilní telefon výzvu, podobně, jako když jedeme k nějakému zásahu. Po výzvě bychom přijeli na místo, rozsvítili a zajistili, aby na plochu před přistáním vrtulníku nikdo nevstupoval,“ popsal velitel Sboru dobrovolných hasičů Kojetín Václav Baďura.

Podle náměstka hejtmana Michaela Fischera by se měl plán na sedm přistávacích míst v kraji realizovat do dvou let.

„Rada Olomouckého kraje již schválila stavební investici na tyto plochy pro rok 2010. Probíhají jednání mezi leteckou záchrannou službou a projektanty, bude se připravovat projektová dokumentace,“ sdělila vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Eva Štefková. Jedna plocha bude kraj stát šedesát až dvě stě tisíc korun, podle toho, jaké konkrétní úpravy bude potřebovat.

O tom, že je plocha pro helikoptéry v Kojetíně potřebná, jsou místní lidé pevně přesvědčeni.

„Záchranáři tu už letos přistávali. Bylo to někdy v době, kdy se o heliportu začalo mluvit. Mysleli jsme, že jde o nějakou zkoušku kvůli budoucímu heliportu, ale prý šlo o klasický ostrý zásah,“ připomněl Baďura.