Šest z nich se razantních stavebních úprav dočká ještě letos. Dalších sedm získá nové nasvícení.

„Přechody získají osvětlení a také bezbariérový přístup,“ sdělila náměstkyně primátora Elena Grambličková.

„Rozpočtové náklady činí přibližně 6,8 milionu korun, očekáváme ale získání dotace.“

Zatímco v minulosti stačilo zřídit přechod tak, že se místo označilo informačními značkami a na vozovku se nakreslila „zebra“, nyní jsou požadavky jiné. Mnohé z přerovských přechodů jsou ale ze starších dob a dnešní situaci nevyhovují.

„Náhled na to, jak by měly vypadat přechody, se vyvíjí a požadavky se výrazně zpřísňují,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy Lubomír Štukavec.

„Stavební úpravy včetně osvětlení se budou provádět v těchto ulicích: Velká Dlážka u prodejny motoristických potřeb, u výstaviště a také u supermarketu na Kopaninách, ve Dvořákově ulici u křižovatek s ulicemi Kabelíkova, Vaňkova a Vsadsko,“ vyjmenoval šest přechodů vedoucí odboru rozvoje Pavel Gala Kromě toho získají některé přechody osvětlení.

Jedním z nich je zebra u školy v Želatovské ulici nebo v ulici Bratří Hovůrkových mezi Základní školou Svisle a Mateřskou školou Kouřílkova.

„Ostrůvek tady je a ráno u něj stávají policisté. Za nové osvětlení jsme určitě rádi, zlepší se tím bezpečnost rodičů, které k nám vodí děti,“ komentovala ředitelka školky Zdenka Hradílková.

Nasvícen bude nově i přechod u zastávky autobusu v Kozlovské, u pasáže v Kratochvílově ulici či v lokalitě Za Mlýnem.

„Uvažovali jsme i o přechodu u školy U Tenisu, tam ale není frekvence dopravy tak vysoká, aby na úpravu bylo možno získat dotaci. To by zde muselo projet aspoň 1500 vozidel za 24 hodin, a to splněno není,“ doplnil Pavel Gala.

Popsané úpravy by měly být hotovy ještě v letošním roce.