Povolený hodinový limit byl v noci ze 28. na 29. října 2014 překročen šestatřicetkrát a lidé si stěžovali na štiplavý zápach. Na ošetření v nemocnici skončili dva policisté, kteří se při zákroku nadýchali neznámé chemické látky.

Co se tehdy stalo?

Chemička Precheza měla plánovanou odstávku výroby kyseliny sírové z důvodu oprav na parním kotli a k úniku oxidu siřičitého došlo po nájezdu výroby.

„Ten je vždy po dobu několika hodin, než dojde ke stabilizaci technologického režimu, spojen s vyššími emisemi. Situaci ale zkomplikoval inverzní charakter počasí,“ vysvětlovala už dříve mluvčí firmy Alena Okáčová.

Do ovzduší uniklo šestatřicetkrát více oxidu siřičitého, než je povoleno.

„Asi hodinu po půlnoci dokonce monitorovací stanice u kina Hvězda naměřila hodnotu přes 12 tisíc mikrogramů na metr krychlový, přičemž povolený limit je 350,“ shrnul šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Na ošetření v nemocnici skončili dva přerovští policisté, kteří se při služebním zákroku nadýchali neznámé látky a utrpěli popálení a poleptání hrtanu. Od policie dostali jako odškodnění bolestné.

Únik škodlivin vyvolal mezi lidmi v Přerově značné emoce a znovu rozvířil otázku ochrany ovzduší velkými znečišťovateli.

Nejprve 7 milionů, teď jen 500 tisíc

Za pochybení původně Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyměřila společnosti Precheza pokutu 7 milionů korun.

Inspekce ve zdůvodnění uvedla, že firma „vědomě ohrozila zdraví“ obyvatel Přerova, když zahájila rozjezd výroby i přes nepříznivé klimatické podmínky.

Po odvolání ale ministerstvo životního prostředí, vedené Richardem Brabcem z hnutí ANO, snížilo pokutu ze 7 na půl milionu korun.

Podle územního pracoviště ministerstva totiž nejsou přesvědčivé důkazy, že byla původcem znečištění pouze chemička Precheza. Imisní situaci v Přerově prý ovlivňují i jiné zdroje znečišťování ovzduší.

Pokutu 500 tisíc korun nakonec firma dostala, protože nájezd výroby úřadům neoznámila včas a v dostatečném předstihu.

Precheza na ni ale reagovala podáním žaloby. Městský soud v Praze minulý týden výši pokuty potvrdil.

„Soud žalobu zamítl, k detailům se ale v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat, protože dosud není vyhotoven rozsudek,“ konstatovala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Jaká je situace dnes?

Přerované si i v poslední době stěžují na zápach z chemičky, a to zejména v nočních hodinách. Debaty se ale vedou hlavně na sociálních sítích.

„Oficiálně jsme v poslední době žádnou stížnost nezaznamenali,“ řekl Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Česká inspekce životního prostředí zřídila pro případ mimořádných událostí tohoto druhu a překročení limitů havarijní linku 731 405 265.