Vedení města doufá, že pochod nepřeroste v potyčky a nepokoje jako v dubnu před dvěma lety. Tehdy se v ulicích strhly krvavé boje, při nichž se s policisty střetly stovky příznivců radikálů.

Důvodem, proč hodlají členové DSSS akci pořádat právě v Přerově, je podle jejich vyjádření údajný častý výskyt rasově motivovaných útoků.

„Přerov je známou lokalitou, kde dochází k častým rasovým útokům. I proto zní název akce Proti rasovému násilí,“ uvedl místopředseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Jiří Štěpánek.

Datum i místo, kde se akce uskuteční, už jsou známy.

„Oznámení již obdržel Městský úřad v Přerově s tím, že se koná 25. června na náměstí Svobody. Bližší informace budou postupně zveřejněny,“ řekl.

Podrobnější informace o pochodu vedení města ani jiné organizace v tuto chvíli nemají.

„Zatím nechystáme konkrétní opatření, protože oficiální cestou k nám nic nepřišlo. Dostaly se k nám pouze základní informace, které strana rozesílala médiím. Známe termín a víme, kde se bude shromáždění konat, ale další podrobnosti, jako například odkud budou účastníci vyrážet a kam přesně se chystají, nemáme. Organizátoři akce ale mají vůči městu oznamovací povinnost,“ sdělil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Jak sdělila ČTK mluvčí Irena Urbánková, přerovská policie o chystaném pochodu dosud nemá informace. S pomocí strážců zákona a zásahem však vedení města počítá.

„Až budeme mít před sebou oficiální oznámení pořádající strany, pak situaci posoudíme a náležitě se na vše připravíme ve spolupráci s Městskou policií,“ konstatoval mluvčí radnice Přidal.

Policie: Čekáme, jak se situace vyvine

Oznámením o konání pochodu radikálů se budou zabývat i místní neziskové organizace.

„Mohu potvrdit, že o akci víme, ale zatím jen to, co prošlo médii. Konkrétní informace ještě nemáme. Určitě se shromážděním budeme zabývat a připravovat se na něj, ale až ve chvíli, kdy budeme znát podrobnosti a trasu,“ vysvětlil Richard Kořínek z olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni.

„Pokud vím, oficiální oznámení na magistrát zatím nebylo podáno, takže čekáme, jak se situace vyvine dál,“ dodala Michaela Sedláčková z krajského ředitelství policie v Olomouci.

O možném příjezdu pravicových radikálů se v Přerově mluví již delší dobu.

Důvodem jsou podle ČTK i značné emoce, které vyvolal mezi zdejšími obyvateli případ sedmadvacetiletého muže, kterého po potyčce v polovině března napadli dva pachatelé, podle svědků Romové.

Muž byl nějakou dobu v komatu. Právě tohoto případu údajně využívají radikálové ke své propagandě.

Pochod se změnil v kravou bitku

Poslední pochod extremistů zažil Přerov v dubnu 2009. K největším střetům docházelo v ulicích v okolí přerovského nádraží, kde se nacházejí početná romská ghetta. Na místo tehdy dorazilo na sedm set příznivců radikálů z řad Autonomních nacionalistů, Národního odporu a Dělnické strany.

Pochod, při němž zasahovalo na sedm set policistů, nakonec přerostl v krvavé pouliční boje.

Při násilných potyčkách bylo tehdy zraněno jedenáct lidí. Šest republikových policistů a tři strážníci utrpěli lehký úraz. Jeden z radikálů – jednadvacetiletý mladík – měl těžké zranění ruky od exploze výbušniny.

Další muž se léčil tři týdny s poraněním hlavy. Policisté zadrželi a odzbrojili na tři desítky extremistů, obvinění bylo ale nakonec sděleno pouze dvěma z nich.

Dělnická strana sociální spravedlnosti, jejíž členové plánují do Přerova dorazit, je považována za nástupce a pokračovatele dnes už bývalé Dělnické strany, která byla rozpuštěna v únoru 2010 Nejvyšším správním soudem.

Naděžda Švrčková a ČTK