Jedinou, u koho se zatím virus Pandemic (H1N1) 2009 prokázal, zůstává sedmnáctiletá studentka z Olomouce, která byla na jazykovém kurzu ve Velké Británii.

„V minulém týdnu jsme tu měli dvě nová podezření, která se neprokázala, a od dubna, odkdy se případy registrují, máme v Olomouckém kraji osmnáct podezření,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

V celé České republice bylo do minulého týdne hlášeno celkem 201 případů této infekce. V Olomouckém kraji zůstává však stále pouze jediný pozitivní případ. „Olomoucký kraj je v tomto naštěstí periferií,“ poznamenala hygienička.

Nákaza prasečí chřipkou je spojována zejména s cestováním do míst s výskytem onemocnění a pobytem v uzlech letecké dopravy.

Že by nízký výskyt případů v chudším středomoravském regionu nějak souvisel s tím, že případně obyvatelé do destinací i v souvislosti s dopady krize méněcestují? „Dříve, když se cestovalo méně, jsme neřešili exotické nemoci, zatímco dnes se nakazíte například ebolou a za pár hodin ji šíříte tady. Cestování jednoznačně hovoří ve prospěch šíření infekčních onemocnění. Nakolik je počet nemocných v Olomouckém kraji ovlivněn ekonomickou situací, to těžko říct,“ uvedla Haliřová.

Epidemiologové a lékaři v souvislosti s předpovídanou epidemií sezonní chřipky a výskytem té prasečí lidem doporučují očkování proti běžné chřipce. „Určitě. Doporučuji, ať se nechají naočkovat proti sezonní chřipce. Pro případ, že by došlo k nákaze oběma viry, by průběh mohl být velmi těžký,“ uvedla vedoucí olomouckého očkovacího centra Jana Vlčková s tím, že zájemci se po vakcíně již ptají.

„Bude až v září. Na každou sezonu se připravuje jiná, podle očekávaného typu chřipkového viru,“ poznamenala. Proti viru prasečí chřipky bude na podzim k dostaní očkovací látka, je však otázkou, zda se dostane na běžný trh, jelikož státy v rámci svých preventivních plánů vykoupily kapacity farmaceutických firem, které vakcínu vyrábějí.

Nejlepší prevencí proti nákaze je podle odborníků hlavně dodržování základních hygienických návyků. To znamená ono klasické – zakrýt si pusu při kýchnutí, používat raději jednorázové kapesníky a mýt si ruce před každým jídlem.